2025.01.22. - Vince, Artúr

bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


A fogbeültetés előnyei és hozzájárulása az egészséges élethez

A fogbeültetés, más néven implantátumok beültetése, olyan modern fogászati eljárás, amely rendkívül hatékony megoldást kínál a fogvesztés problémájára. Az elmúlt évtizedekben a fogorvosi területen bekövetkezett jelentős fejlődés révén a fogbeültetés vált a hiányzó fogak pótlásának aranykövévé. Ez a technológiai csoda nemcsak esztétikailag előnyös, hanem az egészségi állapotra is számos pozitív hatást gyakorol. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a fogbeültetés előnyeit, és megismerjük, hogy hogyan járul hozzá az egészséges élethez.

Homoktövis - gyógynövény

A homoktövis valóban csodanövény, hiszen sokféle egészségügyi problémára nyújt megoldást. Ennek köszönhetően az egyik legértékesebb gyógynövény, melyből érdemes rendszeresen fogyasztani. A homoktövis eredetileg a Himalája lejtőin és főként Ázsiában termő növény, de ma már meghódította az egész világot, így Európa-, az Egyesült Államok- és Ázsia-szerte mindenhol megtalálható a tengerpartokon, ártéri területeken, folyó- és patakhordalékokon, illetve a sziklákon, hegyvidékeken is (Alpok, Kaukázus).

Lándzsás útifű - gyógynövény

Az útifűfélék (családjába tartozik. Rétek, utak mentén, legelőkön, parlagokon élő, évelő növény. Apró, fehér virágja van; áprilistól júniusig nyílnak. Két közeli rokona a széles levelű útifű és a közepeslevelű útifű . Gyógyászatilag mind a három faj levelei felhasználhatók, de a lándzsás útifű levele a leghatásosabb. A lándzsás útifűnek kifejlett, ép levelét hasznosítják gyógyászati célra. A levelek nyálkát és cseranyagot, flavonoidokat, kovasavat, cink és káliumsókat, iridoidokat (aukubint) tartalmaznak.

Kövirózsa - gyógynövény

A népi gyógyászat a levelének nedvét használja égési sebek, fülgyulladás, szemölcs rovar és csaláncsípések, övsömör, vágott sebek kezelésére. A leveleiben rejlő hatóanyagok: cseranyagok, nyákanyagok, gyümölcssavak,flavonidok, C-vitamin miatt ma már a kozmetikai ipar is használja. Krémbe keverve például a szeplők, bőrelszíneződések halványítására, futószemölcsök kezelésére is kiválóan alkalmas. Ismert baktérium és vírusölő hatása is. A magashegységekben a kőből, palából rakott háztetők tetejére ültették, hogy elhárítsa a villámcsapást.

Kamilla - gyógynövény

Nem túlzás, ha a kamillát mindenre jó gyógynövénynek nevezzük, amely különösen kisgyermekek számára javallható. Bár­milyen betegség, mindenekelőtt hasfájások és görcsök esetén kamillateát ajánlatos adni a gyereknek. Elsődleges felhasználási területe az emésztőrendszer. Itt hasznosíthatjuk gyulladáscsökkentő, görcsoldó, bélfertőtlenítő hatását. Segít a puffadás, hasmenés, kiütés, gyomor­bántalmak és gyomorhurut, továbbá menstruációs zavarok, a menses kimaradása és egyéb altesti panaszok, álmatlanság, mellékhere-gyulladás, láz, fog- és sebfájás esetén.

Borsmenta - gyógynövény

A borsmenta egy igen sokoldalú gyógynövény, amely számos mentafaj keresztezéséből jött létre, és mivel nem termel magot, kizárólag palántáról szaporítható kertünkben ez a remek gyógynövény. A borsmenta az árvacsalánfélék családjába tartozik, magassága 50-70 cm, erősen aromás jellegzetes illattal rendelkezik, íze elsőre kissé égető, de később kellemes hűsítővé alakul át. A vadon növő borsmenta hatóanyaga jóval kisebb, így csak a kertészeti termesztésből származó borsmenta kerül kereskedelmi forgalomba, gyógyászati célokra.

Zsálya - gyógynövény

Bár elsősorban fűszernövényként ismert, az orvosi vagy kerti zsálya az egyik legrégebbi gyógynövény. A meghűléses betegségek gyakori kísérője a torokfájás, de a kellemetlen kaparó érzés a nátha, influenza, sőt mandulagyulladás első jele is lehet. Rendszerint vírus okozza, de baktériumok is előidézhetik. Mivel a "betolakodókkal" szembeni első védőgyűrűt az orr, a garat, a fül és a nyaktáji nyirokmirigyek képezik, így ha a betegség csíráit még ezen a sáncon sikerül feltartóztatni és legyőzni, akkor a melléküregekre, tüdőre átterjedő szövődmények megelőzhetők.

Ezért fontos a D-vitamin

Lehetséges, hogy régóta birtokunkban van egy „mindentudó” vitamin? A D-vitamint szervezetünk a napsütésre adott reakcióként állítja elő, de több élelmiszerből és kiegészítőkből is hozzájuthatunk. 1. A D-vitamin növeli a csontok egészségét: pici kortól idős korig mindenkinek szükséges! Segít a szervezetnek felszívni az élelemből származó kalciumot. Időseknél a napi D-vitamin adag megelőzi a csontok törését, törékennyé válását, gyermekeknél az erős csontok építésében vesz részt és megelőzi az angolkórt, az Ó-lábak kialakulását, a térd kopogást.

Centella - gyógynövény

Másnéven ázsiai gázló az ernyősvirágzatúak rendjén belül a Mackinlayaceae családba tartozó trópusi gyógynövényfaj. Belsőleg használva az ázsiai gázló jótékony hatású vénás és nyirokrendszeri keringési elégtelenségre és elősegíti a sebhegesedést. Külsőleg hatékony kiegészítő lábszárfekély, kisebb sebek és égési sérülések kezelésében. A teljes növény hasznos a különböző vénás keringési elégtelenségek kezelésében (szakadékony hajszálerek, dagadt, ödémás lábak, aranyér).

Bodza - gyógynövény

A bodzát már az ókorban is használták meghűléses betegségek gyógyítására. A magyar népgyógyászatban a kamilla mellett a leggyakrabban használt gyógynövény. Minden részét használták gyógyításra: virágját, termését, levelét, kérgét és gyökerét. Virágja vízhajtó, lázcsillapító, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. A kellemes illatú szárított virágból készül jóízű, finom teája, melyet megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használunk.

Levendulával a lelki nyugalomért

A levendula használata és ismertsége majdnem egyidős az emberiséggel. Több mint 2500 éve használják gyógynövényként, amit írásos források is rögzítenek. Az ókorban az egyiptomiak, a föníciaiak és Arábia népei a növényt mumifikálásra és parfümként használták. A rómaiak a levendulaolajat fürdésre, főzésre és a levegő illatosítására használták, és valószínűleg ők adták a latin eredetű nevet (lavare – mosni, vagy livendula – fakó és kékes), amelyből a mai név ered. A levendulát széles körben alkalmazzák gyógynövényként.

Rozmaring - gyógynövény

A rozmaring ősidők óta jól ismert fűszer- és gyógynövény. Az irodalomban és a népművészetben az emlékezés és a hűség jelképe. Az alföldi tanyavilágban még a legszegényebb családoknál is volt legalább egy cserép rozmaring, melyből a búboskemence tetejére szórtak pár levelet, hogy kellemes illatú legyen a lakás. A népi gyógyászatban görcsoldónak is használják, valamint egyes helyeken a borok ízesítésében is szerepet játszik. A levéldrog antibakteriális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő. A rozmaringleveleket teakeverékekben epe-és vizelethajtó, szélhajtó, idegerősítő és étvágygerjesztő hatása miatt használják.

Máriatövis - gyógynövény

A méregtelenítés legtermészetesebb módja a máriatövis segítségül hívása. A mediterrán térségben őshonos, de hazánkban is felbukkanó növény legfőbb hatóanyaga a sylimarin, amely az érett magvakban található, és antioxidáns hatással rendelkezik. Amellett, hogy a növény Magyarországon csak nagyon nehezen szerezhető be, a szakértők szerint nem is érdemes otthon kísérletezni vele, mert a víz nem oldja ki legfőbb hatóanyagait. Célszerűbb máriatövis kivonatot tartalmazó, megbízható gyártótól származó kapszulákkal méregteleníteni.

Medvehagyma - gyógynövény

A medvehagyma fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét. A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza. Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik.



további hírek