2024.04.26. - Ervin

Édeskömény - gyógynövény

Édeskömény - gyógynövény
Édeskömény - gyógynövényA gyorsan vagy túl forrón fogyasztott étel nagyon káros, akárcsak a desszertként hirtelen lenyelt fagylalt. Mindez a gyomornyálkahártya hurutját válthatja ki, és később görcsöket okozhat. Nos, a kömény igazi csodadoktor: gyomorgörcsök esetén kivált ajánlatos. A kömény a Föld legelterjedtebb és legkedveltebb fűszerei közé tartozik. Már a Biblia is megemlíti nagyszerű tulajdonságait. Európában a XIII. században vált ismertté és terjedt el. Az édeskömény a Földközi-tenger mellékéről származó, nálunk is termesztett, illatos, évelő növény.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Szára egyenes, 1-2 méter magas, elágazó, hengeres. Levelei többszörösen szárnyaltak, levélkéi szálasak, szétállók. Ernyős virágzata rendszerint 15 virágból áll, a szirmok sárgák. A köménynek a magját használjuk, és azon kevés gyógynövény közé tartozik, amelyek felhasználása szinte semmit sem változott az ősidők óta. Az ókori görög orvos, Dioszkoridész emésztést könnyítő gyógyszerként említi. A fűvész könyvek emésztési zavarokra, gázképződés ellen, valamint csecsemőkori bélgörcsök enyhítésére tanácsolták.

A történelem során Európában, a Közép-Keleten és Amerikában főleg gyermekeknél előforduló - szélszorulásos bélgörcsök kezelésére, beteg embereknek, lábadozóknak, gyenge gyomrúaknak felfúvódás és gyomorgörcs esetén ajánlották főzetét, teáját. A nőgyógyászatban hagyományosan menstruációs görcsök enyhítésére, valamint a szoptatós anyák tejképződésének növelésére alkalmazták - hatásosan.

A kömény gyógyhatásait 3500 évvel ezelőtt az egyiptomi orvosok pontosan lejegyezték. A modern kutatók is felfedezték, hogy a köménymagban található két vegyület (a karnol és a karvén) megnyugtatja az emésztőcsatorna sima izmait és segít a gázok eltávozásában. Görcsoldó hatása általában a zsigerek sima izmaira, így a méh falára is hat, ezért enyhíti a menstruációs görcsöket. Shakespeare idejében a köménymagos sült almát gyomornyugtató desszertként ismerték. A skandinávok és a németek likőrt készítettek belőle. A növény fiatal levélzetéből az olaszok salátát és főzeléket is készítenek.

A köményt - a borson kívül - nem ajánlatos más fűszerekkel együtt használni. Gyermekeink ételeibe - céklasaláta, körözött -, csak beleszórjuk, másokba (például káposztafőzelék) belefőzzük. A köménymagleves készítésénél megpirítjuk, kiforraljuk, míg gulyásételeknél fokhagymával együtt főzzük bele.