2024.04.25. - Márk

Amerikai tudósok kimutatták a leukémiánál fellépõ genetikai változásokat

Washington - Jellegzetes genetikai változások következnek be azokban a rákos sejtekben, amelyek a legelterjedtebb gyermekkori daganatos megbetegedésben, az akut limfoblasztos leukémiában (ALL) a kór kiújulását okozzák.

Az ALL a leggyakoribb gyerekkori daganat, a betegség a vérsejteket és a csontvelõt érinti. A kór elsõ jelentkezésekor a betegek 80 százaléka meggyógyul.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A páciensek 20-25 százaléka azonban visszaesik, s esetükben mindössze 30 százalékos a túlélési arány.

A Memphisi St. Jude gyermekkórház kutatói, akik vizsgálataikról a Science címû tudományos folyóiratban számoltak be, 61 gyermek esetében állapították meg a daganatos sejtek genomját a diagnózis felállításakor, majd késõbb a betegség kiújulásakor. Ennek alapján a kutatóknak sikerült kimutatniuk a betegség két stádiumában a daganatos sejtek között meglévõ kulcsfontosságú genetikai különbségeket.

Ezek a genetikai változások a betegség kiújulásakor érintik a fehérvérsejtek egyik fajtáját, az úgynevezett B-limfocitákat, ahogy a tumor-szupresszor (tumort elnyomó) géneket. Néha a változások közvetlenül érintik azokat a géneket, amely a daganatterápiára való fogékonyságot szabályozzák.

"Ahhoz, hogy a leukémia gyógyításához szelektíven ható és kevésbé toxikus gyógyszereket állítsunk elõ, tökéletesen kell értenünk azokat a genetikai változásokat, amelyek a betegséget, valamint a kór kiújulását okozzák" - nyilatkozta a kutatók egyike Charles Mullighan.

Amennyiben sikerül feltérképezni a genetikai tényezõket, amelyek közrejátszanak a betegség kiújulásában, már a kórisme felállításakor ki lehet szûrni azokat a pácienseket, akiknél fennáll a visszaesés lehetõsége. E felismerésnek köszönhetõen olyan gyógyszereket állíthatnak majd elõ, amelyek képesek megszakítani ezt a kóros folyamatot.

"Ez a kutatásaink végsõ célja" - hangsúlyozta Charles Mullighan.

James Downing, aki szintén részt vett a vizsgálatokban, azt emelte viszont ki, hogy az esetek többségében a visszaesésért felelõs sejtek már az elsõdleges diagnózis felállításakor is jelen vannak a páciens szervezetében.