A hajszálerek áteresztő képessége is változhat idővel, mely később szem körüli vizenyőhöz vezethet. Az emberek nagyon különböző adottságúak lehetnek: valakinél szinte állandósulnak a karikák, valakinél pedig élete során csak nagyon ritkán fordulnak elő. Ez legfőképp – mint a már fentebb említett – bőrvastagságtól és hajszálérhálózat állapotától függ.
Ám a bőrben lévő pigment anyag mennyisége is befolyásolhatja. A karikás szem a nőket és a férfiakat egyaránt érintheti. A kortól is független lehet, de azért leggyakrabban a tanuló és dolgozó embereknél fordul elő. A száraz bőrtípusú egyéneknél pedig gyakoribb, mint a zsíros bőrűeknél.

Az első helyen áll az alváshiány, hosszú ideje fennálló stressz. A hajszolt életmód, az élénkítő szerek (kávé, tea) túlzott használata, kevés folyadékfogyasztás.
A dohányzás során felszálló füst is károsítja a bőrt, száríthatja azt. A számítógép monitora előtt eltöltött sok idő nemcsak a szemet rontja, hanem karikák is feltűnhetnek. A nők esetében a hormonális változások is befolyásolhatják a karikák kialakulását, terhesség és menstruáció időszaka alatt gyakrabban fordulhatnak elő.
A bőr hidratálása elengedhetetlen a ráncok és a karikák elkerülésénél.
Azonban a különböző arckrémek, szemránc krémek az arra érzékeny egyénekben allergiás gyulladást okozhatnak, mely jelentkezhet szem körüli karikával, melyet viszketés és égő érzés kísér. Nem hiába létezik ez a közmondás: „A szem a lélek tükre”. A betegségek elég korai jele a szem körül kialakult piros vagy sötét karima. A szemet ért sérülések oka egyértelmű, ilyenkor szintén karikák jelenhetnek meg, melyek színe változik a gyógyulási fázisoknak megfelelően.
