2024.04.26. - Ervin

Világelsõ helyen állunk a tüdõrák és torokrák okozta halálozásban

Világelsõ helyen állunk a tüdõrák és torokrák okozta halálozásban
Magyarországon majd minden harmadik ember dohányzik, az ország világelsõ a tüdõrák és torokrák okozta halálozásban.

Ezért az Amerikai Magyar Orvosszövetség a dohányzás elleni küzdelemben óriási tapasztalatokkal rendelkezõ szakemberek részvételével szervezett dohányzásellenes konferenciát.

A rendezvény nem titkolt célja a hasznos ismeretek és tapasztalatok megosztása, a szervezõk delegációját az egészségügyi miniszter is fogadta.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az Amerikai Magyar Orvosszövetség (Hungarian Medical Association of America, HMAA) 1968-ban alakult Clevelandben, és az orvostudomány számos olyan kiemelkedõ alakját tudhatja tagjai között, mint Dr. Selye János, Dr. Kokas Eszter vagy Dr. William Ganz.

A szövetség céljai között – többek között – szerepel a Magyarországon élõ emberek egészségének javítása is, ezért szervezik 2008. augusztus 22-23-án Budapesten, a Colombus hajón a „Dohányzás – nehéz leszokni?

Tobacco epidemic in Hungary” címû orvosi konferenciát. Magyarországon majd minden harmadik ember dohányzik, ami jelentõs mértékben hozzájárul ahhoz, hogy az ország világviszonylatban vezet a tüdõrák és torokrák okozta halálozásban, de a dohányzás komoly kockázati tényezõje a hazánkban vezetõ halálozási oknak számító szív- és érrendszeri megbetegedéseknek is.

Ezen betegségek elõfordulása többszöröse a dohányosok körében, ideértve a mások füstjét beszívó embereket – passzív dohányzás – is. Évente mintegy 28.000 haláleset írható egyértelmûen a dohányzás számlájára, amit az epidemológusok csak a 30-as évek TBC járványaihoz tudnak hasonlítani.

A GKI által becsült adatok alapján az érintettek 8-10 százaléka, azaz évente több mint 2300 személy a passzív dohányzás miatt veszíti életét! Mechtler László professzor az Amerikai Magyar Orvosszövetség elnöke megjegyezte, hogy Magyarországon – szerencsére – nem nagyon van jelen AIDS, viszont helyette ezzel a legalább hasonlóan súlyos problémával kell szembenéznünk.

Mindemellett a tendenciák azt mutatják, hogy egyelõre nem számolhatunk a dohányzás visszaszorulásával, sõt akár további terjedésére is készülni kell, hiszen egy közelmúltban készült felmérés szerint a 11. osztályos (16-17 éves) tanulók több mint harmada – a fiúk 37,7 százaléka és a lányok 33 százaléka – heti rendszerességgel dohányzik, akik egyharmada nagy valószínûséggel máris napi dohányosnak tekinthetõ.

Az esemény meghívott elõadói a dohányzás elleni küzdelemben, annak törvényi szabályozásában és a szabályozás hatékony megvalósítása terén óriási tapasztalatokra szert tett, nemzetközi hírû amerikai és az Egyesült Államokban élõ magyar származású orvosok, tudományos kutatók.

Közülük is kiemelkedik Dr. K. Michael Cummings, az amerikai dohányzásellenes kampány vezetõje, a világhírû Roswell Park Rákkutatási Intézet egyik elnöke is, aki részt vett az Egészségügyi Világszervezet, a WHO Dohányzásellenes Keretegyezményének kidolgozásában és ennek számos amerikai államban történt bevezetésében.

Ez a név egyébként máshonnan is ismert lehet, mivel õ volt az a kulcsszereplõ, akinek a szakvéleménye döntõ volt a híressé vált – azóta filmen és könyvekben is megörökített – New York állam kontra dohánygyárak perben.

A konferencia komplexen foglalkozik a dohányzás témájával, az orvosi tárgyú elõadások a nikotinfüggõség kezelésétõl, a dohányzás okozta, különféle szervekben bekövetkezõ hatásokig terjednek.

Az elõadások egy jelentõs része kifejezetten a dohányzás gazdasági vetületeivel foglalkozik, részben az okozott „károk” felmérésével, számszerûsítésével, részben pedig a különféle ellenlépések egészséggazdasági, megtérülési elemzésével. Szintén a konferencián mutatják be az amerikai segítséggel elkészült, elsõ Magyarországon végzett dohányfüst koncentráció mérés eredményeit is.

Errõl fõ tanulságként elmondható, hogy a különféle zárt terekben (pl.: bárok, éttermek, munkahelyek, bevásárlóközpontok) mért dohányfüst tartalom tipikusan magasabb volt mint WHO vagy US Environmental Protection Agency által elfogadott egészségre még nem káros határértékek.