2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A csuklás kialakulása és gyógymódjai

A csuklás kialakulása és gyógymódjai
A csuklás kellemetlen és a szervezet számára nem is hasznos jelenség. Bár rendszerint jóindulatú, és magától megszûnik, ha órákig-napokig tart, sõt fokozódik is, akár komolyabb kiváltó ok is lehet a háttérben. Ez esetben érdemes orvoshoz fordulni!
Amennyiben a csuklás perceken, órákon belül vagy különféle házi módszerekkel magától szûnik, átmeneti, betegség nélkül jelentkezõ zavarról van szó. Ha azonban makacs és gyakran visszatér, több órán, esetleg napon keresztül tart, nem hagyja a beteget aludni, kivizsgálásra van szükség.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A csuklás a rekeszizom akaratlan görcse, amely során gyors belégzés jön létre. A levegõ a tüdõbe szívódik a reflexesen záródó hangrésen keresztül, ez okozza ezt a különös hangjelenséget.

Hogyan alakul ki a csuklás?

A csuklás kialakulásáért két agyideg, a bolygóideg és a nyelv-garati ideg felelõs. Ha ezek az idegek ingerületbe jönnek, az agy meghatározott területén átkapcsolódva a rekeszizom idegén keresztül csuklást idéznek elõ.

A bolygóideg egy szakaszon a nyelõcsõ mellett fut, majd a gyomor falát is behálózza. Ez az oka annak, hogy bõséges étkezés után gyakoribb a csuklás. Leggyakrabban a gyomor és a belek izgatása okozza, de lehet központi eredetû, és ez gyakran makacs jelenség.

A jóindulatú, magától szûnõ csuklás oka lehet a gyomor feszülése (szénsavas italok, levegõnyelés, túl sok étel fogyasztása), hirtelen hõmérsékletváltozás (forró és hideg folyadékok, hidegzuhany), alkoholfogyasztás, izgalom, stressz, nevetés.


A házi praktikák alapja

Számos egyszerû gyógymód létezik ártalmatlan csuklás ellen, amelyek ha hisznek bennük, hasznosak lehetnek. Amit tudományosan is igazoltak:

- A magasabb vér szén-dioxid érték gátolja a rekesz aktivitását, ezért jó lehet, ha néhány légzési ciklust kihagyunk, és a levegõt benntartjuk, vagy papírzacskóba lélegzünk.

- A rekeszizom mellett futó vagusz ideg ingerlését kísérelhetjük meg gyors vízivással, száraz kenyér vagy jégdarab lenyelésével.

- Hatékony lehet a rekeszizom ingerlése a térdek mellkashoz szorításával.

- A megijesztés a csuklás ritmusától eltérõ fázisban vált ki belégzést.