2024.04.26. - Ervin

Õssejtes klinikai próbák kezdõdnek Skóciában

London - Szélütésen átesett és vak embereken kívánnak segíteni az õssejtkutatás legújabb eredményeivel két különbözõ, harmarosan induló nagy-britanniai klinikai próbán.

A világ elsõ klinikai tesztjével, mely a glasgowi Southern General Hospitalban kezdõdik júniusban, olyan kezelést kívánnak kifejleszteni, amely a szélütésen átesett páciensek életminõségét javítaná.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az eljárás megkapta az illetékes brit hatóság (UK Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) engedélyét - közölte a ReNeuron biotechnológiai cég képviselõje.

A kezeléshez elvetélt magzatból nyert és szaporított õssejteket használnak, melyeket a szélütéses betegek agyába injektálnának, hogy megnézzék, hatékonyan segítenek-e a sérült területek regenerálásában. Összesen tizenkét vállalkozó páciens kap majd sejtterápiát a szélütése utáni 6-24 hónapon belül. A technikát a ReNeuron kutatóvállalat fejlesztette ki; állításuk szerint egyetlen magzati sejtbõl állították elõ a sejtvonalat, amely sok ezer beteg kezelésére elegendõ. "Érvelhetünk azzal, hogy egyébként a szemétbe kerülnének a sejtek. Megpróbáljuk valami hasznosra, hosszú távon elõnyösre fordítani" - mondta John Sidon, a ReNeuron alapítója, aki Keith Muirral dolgozik a programon.

Egy ettõl független kétéves klinikai tesztben húsz, szaruhártya-elváltozás miatt vak páciens kezelését kezdik meg már januárban egy edinburghi és egy glasgowi kórházban. Ennél a kezelésnél halott felnõttekbõl nyert õssejteket használnak, nem az etikai vitát kiváltó embrionális õssejteket. Siker esetén világszerte emberek milliói nyerhetik vissza látásukat. Az eljárásban a testi, felnõtt õssejteket tenyésztik, majd a szaruhártya felszínére ültetik be. "A tanulmány a világon az elsõ a maga nemében, izgalmas részt venni egy ilyen úttörõ munkában" - mondta Bal Dhillon, a klinikai próba vezetõje.