Korszerû, vezeték nélkül használható traumatológiai fúrómotort kapott kedden a Szegedi Tudományegyetem baleseti sebészeti klinikája; a berendezés magas hõfokon sterilizálható, így a mûtõn kívül akár az ambulancián vagy a sokktalanítóban is alkalmazható.
Az eszköz mobilitása miatt a csukló-, kéz- és lábsérülések mûtéti ellátása során könnyen használható - mondta a berendezés ünnepélyes átadásán Simonka János Aurél professzor, a traumatológiai klinikát vezetõ egyetemi tanár.
A klinika a berendezést a korszerû törésrögzítési eljárásokat a rezidenseknek és szakorvosoknak bemutató oktatási tevékenységének elismeréseként kapta a traumatológiai berendezések és implantátumok világpiacán meghatározó Synthes Medical magyarországi cégétõl.
Varga Endre, a klinika egyetemi tanára elmondta, hogy a svájci Arbeitsgemeinschaft für Osteosynthesefragen (AO) Alapítvány a világ legnagyobb orvosképzõ szervezete, amely ötvenes évekbeli létrejötte óta mintegy félmillió traumatológussal ismertette meg a korszerû törésrögzítési módszereket.
A szegedi klinikán is immár tizenöt éve rendszeresen szervezett térítésmentes képzések résztvevõi elõbb elméleti oktatáson vesznek részt, majd videófelvételeken ismerkedhetnek meg a gyakorlati tudnivalókkal, végül mûcsontokon gyakorolhatják be a mûtéti fogásokat - közölte a szakember.
A szegedi klinika munkatársai amellett, hogy hazai és külföldi orvosok és mûtõs szakasszisztensek képzését végzik, a világ számos országában részt vesznek az AO-tréningeket tartó szakemberek oktatásában is - közölte a professzor.