2024.04.26. - Ervin

Segít a Parkinson-kórban az agystimulátor, de kockázatos

Washington - A agyba ültetett elektródákkal történõ stimuláció drámaian javítja a Parkinson-kórban szenvedõk olyan tüneteit, mint a remegés és a mozgás lelassulása, így a gyógyíthatatlan betegséggel élõ sok ember számára reményt jelent - állítják amerikai kutatók.

Az eszközzel történõ hat hónapnyi agyi stimuláció jobb életminõséget eredményezett a megmûtött pácienseknek, akiknek motoros funkciói átlagosan napi négy és fél órával tovább mûködtek jól. A beültetett eszköz azonban kockázatot is hordoz - teszik hozzá a kutatók.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kis méretû elektronikus eszközt a páciens mellkasába ültetik, innen futnak vezetékek az agyi elektródákhoz, melyek elektromos jeleket küldenek a mozgást koordináló agyi területekhez. A 121 megoperált páciens közül egy halt meg a mûtétet követõen, agyi véredényeinek roncsolódása miatt. A mûtöttek között 3,8-szer nagyobb volt a szövõdmények, fertõzések valószínûsége is a kontrollként vizsgált 134 fõs, csak gyógyszeres kezelés alatt álló csoporthoz képest, a legtöbben azonban gyorsan felépültek a kutatók szerint.

Az agyi stimulációval élõ csoportban átlagosan 71 százalékkal javultak a motoros funkciók és a mozgékonyság, a páciensek érzelmi állapota is jobb lett.

Bár a kezelést nem mindenkinek ajánlják az orvosok, "a megfelelõ páciensen, a megfelelõ csapattal elvégzett mûtét nagyszerû eredményt hozhat, mely messze meghaladja a kizárólag gyógyszeres terápiával elérhetõ hatást" - véli Michael Okun, az amerikai Nemzeti Parkinson Alapítvány munkatársa.

A tanulmány a Journal of the American Medical Association címû szakfolyóirat legfrissebb számában jelent meg.