2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A korai bántalmazás, elhanyagolás krónikus fáradtság szindrómához vezethet

A gyermekkorban elõforduló érzelmi bántalmazás, elhanyagolás, szexuális visszaélés nagyban hozzájárulhat a késõbbi, felnõttkori krónikus fáradtság szindróma kórképéhez - közölték amerikai kutatók.

A stressz és más kockázati tényezõk karöltve kifejtik káros hatásukat az idegrendszerre és az immunrendszerre, ami kiválthatja ezt a bizonyos krónikus fáradtság szindrómát - adtak tájékozatatásul a közlemény alkotói.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az USA felnõtt lakosságának 2,5 százalékát érinti a krónikus fáradtság szindróma, melynek kiváltó okairól, kialakulásáról keveset tudnak még a szakemberek. "Ugyanakkor nyilvánvalóan nem minden stressznek kitett embernél fejlõdik ki a krónikus fáradtság szindróma, ezért különösen fontos megtalálnunk azokat az egyéni különbözõségeket, melyek hajlamosítanak a stresszre adott kóros válaszra" - mondta Christine Heim, a Georgia állambeli Atlanta egyetemének munkatársa.

A kutatók 113, krónikus fáradtság szindrómában szenvedõ, valamint a 124 egészséges személyt vizsgáltak, akiket kikérdeztek gyerekkorukról, mentális problémáikról is. Mérték a vizsgálatban résztvevõk nyálában található kortizol hormon szintjét is, melynek alacsony értéke a stresszhatásra válaszoló neuroendokrin rendszer csökkent mûködésére utalhat.

A krónikus fáradtság szindrómával élõ emberek közül azoknál találtak csökkent kortizolszintet, akiket gyerekkori trauma ért, azoknál viszont nem volt alacsonyabb ez az érték, akik nem voltak ilyen bánásmódnak kitéve.

"Kutatásunk igazolja, hogy a gyerekkori trauma fontos kockázati tényezõje a krónikus fáradtság szindrómának" - összegzik a tanulmány szerzõi.