2024.04.24. - György

Több mint 3000 ember betegedett meg a kitört vérmétely járványban

Több mint 300 esetet diagnosztizáltak, a betegek közül 9 meghalt a Kindejeben kitört vérmétely járványban. A betegség terjedéséért a helyi lakosok által fogyasztott rossz minõségû víz tehetõ felelõssé, amelyet a folyókból, lagúnákból és forrásokból nyernek a helyiek.

A lakosságot egészségügyi dolgozók tájékoztatják a fertõzés megelõzésének lehetõségérõl, például elmagyarázzák nekik, hogyan kell a vizet fertõtleníteni ivás elõtt, valamint parazita ellenes szereket osztottak szét a betegeknek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A vérmétely fertõzés Afrikában fordul elõ, számos schistosoma nemzetségbe tartozó métely faj terjeszti a kórt, és súlyos, belsõ szerveket érintõ betegséget okoz.

A parazita behatolási helyén viszketõ bõrgyulladás látható, a köznyelv "úszók viszketegségének" nevezi. 2-3 hét múlva láz, hidegrázás, köhögés, hasi görcsök, véres hasmenés, izomfájdalmak, máj-, lép- és nyirokcsomó megnagyobbodás léphet fel.

A betegek jelentõs hányada kezelés nélkül is meggyógyul, mert a lárva a bõrben elhal. A fertõzöttek egy részénél krónikus gyulladások léphetnek fel, amelyre sokszor csak a máj és lépmegnagyobbodás, a vérkép eltérése, valamint a véres vizelet figyelmeztet.

A betegség ellen nincs védõoltás. A fertõzött ember székletével és vizeletével üríti a féregpetéket, gyakran úgy, hogy maga nem is mutat tüneteket, csak közti gazda.

Ahol nincs csatornázás, a széklet és a vizelet az édesvizekbe, önözött területekre jut. Az itt élõ csigákba bejutnak a féregpeték, ott fejlõdnek és szaporodnak. A csigákból száz számra kerülnek ki a fertõzõképes formák, melyek a bõrön keresztül jutnak az emberi vérkeringésbe. A kifejlett hím és nõstény 5-10 évig él az emberi szervezetben.

Kerülni kell az édesvízben való fürdést, és nem szabad mezítláb járni. Ha patakon, folyón kell átkelni, akkor a falu fölötti átkelõt kell használni. Az átkelés után azonnal szárítsuk meg a ruházatunkat, mossuk le a bõrünket szappannal. Kellõen fertõtlenített, (klórozott) vízben és a tengervízben biztonságos a fürdés.