2024.05.06. - Ivett, Frida

Acinetobacter baumannii - egy új veszélyes baktérium a kórházakban

Egy új kórokozó, az Acinetobacter baumannii egyre nagyobb fenyegetést jelent, mivel a kitörõ járványokat nagyon nehéz ellenõrzés alatt tartani, olvasható a brit orvosi folyóiratban, a Lancetben megjelent cikkben.

Kutatási eredmények alapján az A. baumannii fertõzéses esetek csaknem egyharmadában mutattak ki rezisztenciát az élvonalbeli antibiotikumokkal szemben.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"A multirezisztens törzsek által okozott kórházi járványok egyre nagyobb közegészségügyi problémát jelentenek" - nyilatkozta Drosos Karageorgopoulos és Matthew Falagas, az athéni Alfa Orvosbiológiai Intézet munkatársai, a tanulmány társszerzõi.

Egy 2004-es, 24 ezer esetet felölelõ tanulmány szerint azon páciensek közül, akiknek kórházban való tartózkodásuk során bekerült a véráramukba az A. baumannii, 34 százalék vesztette életét, ez a szám az intenzív osztályon kezeltek esetében 43 százalékra nõ. Sürgõs vizsgálatokra van szükség járvány megelõzése érdekében az egészségügyi intézményekben, továbbá meg kell határozni, mely antibiotikumok mely kombinációja hatásos a baktérium ellen.

Az A. baumannii ritkán betegít meg egészséges embereket, sokkal gyakoribb az életveszélyes állapotú kórházban ápolt betegeknél. A szuperbaktérium malmára hajtja a vizet az idõs életkor, a súlyos kísérõ betegségek, a legyengült immunrendszer, a súlyos sérülések és égések.

A mûtéten átesett vagy katétert viselõ páciensek fogékonyabbak a fertõzésre, a mechanikus légzéstámogatásban részesülõkkel egyetemben. A tünetek között szerepel a tüdõgyulladás, a baktériumok megjelenése a vérben, továbbá a vizeletkiválasztó rendszer és a sebészeti beavatkozások helyének gyulladása.

Az új tanulmány elemzi a fertõzés kézbentartásának és kezelésének különbözõ szempontjait. A szigorúbb higiénés gyakorlat (a többször használatos orvosi eszközök sterilizálása, kézmosás, a fizikai kontaktus mellõzése) a kutatók szerint rendkívül fontos. Áttekintették a rendelkezésre álló antibiotikumok arzenálját is.

A carbapenemekkel szemben, amelyeket sokáig az elsõként választandó antibiotikumnak tekintettek, az elmúlt években jelentõs rezisztencia fejlõdött ki. Más antibiotikum-csoportok, mint a polymyxinek és a minocyclinek, sokkal hatásosabbnak bizonyultak.