2024.04.26. - Ervin

Alexander-technika hátfájdalom ellen

A krónikus hátfájdalom, amely valószínûleg a legtöbb rokkantság és betegszabadságon töltött nap okozója, könnyedén enyhíthetõ az Alexander-technika révén - állítják a Southampton és a Bristol Egyetem kutatói.

A hátfájás hírhedten nehezen kezelhetõ probléma, ráadásul rengeteg embert érint, akár éveken keresztül is: nagy-britanniai adatok szerint a betegszabadságon eltöltött napok legnagyobb részének hátterében a hátfájás áll, egyesek azonban olyan súlyosan szenvednek tõle, hogy hosszabb idõn keresztül egyáltalán nem tudnak dolgozni sem.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A hát alsó részét érintõ fájdalom tíz emberbõl átlagosan hét életét keseríti meg élete bizonyos szakaszában. Némi reményt ad azonban a Brit Orvosi Szakfolyóirat (British Medical Journal) online változatában nemrég megjelent cikk, mely egy 579 emberen végzett vizsgálat eredményeit teszi közzé. A betegeket véletlenszerûen választották ki azok közül, akik visszatérõ hátfájdalmaik miatt az utóbbi öt évben már felkeresték az orvosukat.

Az alanyok közül kizárták a gerincbetegségben szenvedõket és azokat, akik korábban már kipróbálták az Alexander-technikát. Az Alexander-technika egy olyan pszichofizikai módszer, amely a hibás testtartási szokások és mozgásminták tudatosításával, a testhasználat korrigálásával új, optimális mozgásminta kialakulását eredményezheti: a gyakorlatsorok segítenek abban, hogy egy vonalban tartsuk a fejünket, a nyakunkat és a hátizmainkat.

A vizsgálati személyeket négy csoportra osztották: az egyik csoport normál kezelést, a második gyógymasszázst kapott, a harmadik 6 alkalommal, míg a negyedik 24 alkalommal részesült az Alexander-technika oktatásában. Ezen felül a betegek fele minden csoportban kapott egy edzésprogramot, amely heti öt napon egyenként fél órás fürge gyaloglást írt elõ. A masszázs ugyan csökkentette a betegek fájdalmait, de csak ez elsõ három hónapban, s az eredmény nem volt tartós.

Azok a betegek viszont, akik elsajátították az Alexander-technikát, fájdalmaik enyhülésérõl, illetve arról számoltak be, hogy sokkal több fizikai aktivitásra képesek, mint az év elején. Egyesek azt is elmondták, hogy képesek voltak olyan dolgokat is megtenni, melyek elõtte komoly problémákat okoztak nekik, például a normális járás, a hétköznapi jövés-menés vagy éppen a háztartási munkák elvégzése. Az a csoport, amely 6 alkalommal tanulta a technikát és végzett rendszeres testmozgást, közel ugyanolyan jó eredményekrõl számolt be, mint a másik csoport, aki 24 alkalmas oktatáson vett részt - olvasható a tanulmány kivonatában.

"Eddig is meg voltam gyõzõdve róla, hogy azok az emberek, akik igazán eltökéltek, nagyon jó eredményeket érhetnek el az Alexander-technika segítségével. Ennek azonban elengedhetetlen feltétele, hogy igazán elkötelezetten meg akarjuk tanulni a módszert, emiatt mégsem reméltünk ennyire átütõ eredményeket" - nyilatkozta Little. Az Alexander-technika egy egyszerû és olcsó beavatkozás, azonban jelenleg még nem érhetõ el a brit Nemzeti Egészségügyi Ellátás (National Health Service; NHS) keretein belül sem.

"Az Alexander-technika oktatása alkalmanként 30 fontba került, amely egy 6 alkalmas tanfolyam esetén szinte nevetségesen kevés ahhoz az idõbeli és anyagi ráfordításhoz képest, amelyet az NHS jelenleg a krónikus hátfájdalommal élõkre fordít" - tette hozzá a kutató.