2024.04.25. - Márk

Új kezelési lehetõségek az autoimmun betegségben szenvedõknek a debreceni kórházban

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma a legújabb terápiás alkalmazások, az õssejtes kezelés vagy a fotoferezis eljárás mellett nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a gyógyulás idõszakában hozzásegítse az autoimmun betegségben szenvedõket az egészségesek társadalmába való újbóli beilleszkedéshez.

Az egyetem Új kezelési lehetõségek autoimmun kórképekben elnevezésû szakmai fóruma is fõként ahhoz járul hozzá, hogy a betegek és hozzátartozóik új információkhoz juthassanak betegségükrõl és a legújabb kezelési módokról.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szakmai találkozót szervezõ Debreceni Egyetem III. számú Belgyógyászati Klinikája 2006 augusztusában – az országban elsõként – végezte el sikeresen az autoimmun betegek saját vérébõl kinyert õssejtes eljárást, melynek köszönhetõen sok esetben kis mennyiségû gyógyszeres kezelés is elégséges a kívánt javulás eléréséhez.

A Klinikán 2007 óta adott a lehetõség a másik speciális eljárás, a fotoferezis elvégzéséhez, mely szintén jelentõsen hozzájárul a szisztémás autoimmun betegségek kezelésének eredményességéhez. „A fotoferezis egy olyan speciális kezelési eljárás, mely során a beteg vérét egy gépben áramoltatják át, majd fényérzékenyítõ gyógyszer hozzáadása után ultraviola fénnyel sugározzák be. Ennek eredményeképpen a betegség kiváltásában szerepet játszó vérsejtek a keringésbe visszajutva elpusztulnak, ezt követõen a betegség megnyugszik és sok esetben jelentõs mértékben javul”, magyarázza Prof. Dr. Zeher Margit, a Belgyógyászati Klinika igazgatója.

A szisztémás autoimmun betegségek, az egyes szervek érintettségétõl függõen, életet veszélyeztetõ állapothoz is vezethetnek, krónikus lefolyásuk miatt pedig a megfelelõ kezelés mellett folyamatos gondozást igényelnek. A gyógyuláshoz így elengedhetetlen az olyan speciális tényezõk feltérképezése is, mint a korábbi mûtétek, vírusos vagy bakteriális fertõzés jelenléte vagy a meglévõ táplálkozási és életvezetési szokások. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum által 2008. szeptember 27-én szervezett fórum is fõként abban segít, hogy a betegek és hozzátartozóik hasznos információkhoz juthassanak betegségükrõl és a legújabb kezelési módokról.

„A találkozó egyik legfontosabb hozadéka, hogy a beteg a hozzá hasonló betegségben szenvedõkkel is találkozhat, hiszen az autoimmun megbetegedések egyik negatív oldala, hogy a hosszan tartó kezelés az embert kivonja a számára fontos, megszokott közösségbõl”, hívja fel a figyelmet Dr. Csízyné Lenkey Valéria, az Autoimmun Betegegyesület alelnöke.

A Debreceni Egyetem Belgyógyászati Klinikája több mint 30 éve foglalkozik a szisztémás, vagyis több szervrendszert megbetegítõ autoimmun betegségek felismerésével, kezelésével és kutatásával. „Betegeink jelentõs része az Észak-alföldi és az Észak-kelet Magyarországi Régióból érkezik, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum által végzett gyógyítási tevékenység ugyanakkor országosnak is tekinthetõ, hiszen a Klinikán a rendszeresen ellenõrzött betegek száma meghaladja a 4000 fõt”, tájékoztat Dr. Paragh György, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnöke.