2024.05.08. - Mihály

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a tüdõgyulladás kialakulását?

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a tüdõgyulladás kialakulását?
Általában a tüdõgyulladás azért alakul ki, mert immunrendszere valami miatt (átmenetileg vagy tartósan) gyengébb. Az alábbi tanácsok segíthetnek Önnek egészsége megõrzésében.

Oltassa be magát. Mivel a tüdõgyulladás influenza szövõdménye is lehet, az évente beadható influenza elleni oltás a vírusos tüdõgyulladás megelõzésének jó lehetõsége.

55 éves kor felett legalább egyszer adasson be magának Pneumococcus elleni oltást is, illetve ötévente, ha bármilyen rizikófaktora van.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

- A Pneumococcus elleni oltás fiatal gyerekeknél is segíthet a tüdõgyulladás megelõzésében. A Pneumococcus elleni oltás mellékhatásai általában enyhék.

- Kézmosás. Kezei alapos megmosásával csökkentheti a fertõzés kockázatát, ha olyan helyen jár, ahol jó eséllyel fertõzõdhet meg. Használhat alkoholos kézfertõtlenítõt is, ami hatékonyabban távolíthatja el a baktériumokat, mint a szappanos víz.

- Ne dohányozzon. A dohányzás károsítja a tüdõ természetes védõfunkcióját a légúti fertõzésekkel szemben.

- Gondoskodjon magáról. A megfelelõ pihenés, a zöldségben, gyümölcsben, teljes kiõrlésû gabonában gazdag étrend, a mozgás jó karban tartja az immunrendszerét.

- Védje meg a többieket a fertõzéssel szemben. Ha Önnek tüdõgyulladása van, próbálja meg távol tartani magát gyengült idegrendszerû ismerõseitõl. Ha ez nem lehetséges, akkor viseljen maszkot és zsebkendõbe köhögjön.

- Ha nagy por felverésével járó mezõgazdasági, ipari munkát végez, vagy akár poros, dohos helyen nagytakarít, szûrje ki az allergént tartalmazó port a belélegzett levegõbõl (akár egy az orr és a száj elé kötött finom szövésû kendõ segítségével).