2024.05.14. - Bonifác

Kivonták a tápszert a forgalomból, mert vesekövet okozott a csecsemõknél

Kivonták a tápszert a forgalomból, mert vesekövet okozott a csecsemõknél
A kínai kormány komoly büntetést helyezett kilátásba azután, hogy kiderült: az egyik legnagyobb tejipari vállalatnak 700 tonna tejport kellett kivonnia a forgalomból, mivel az vesekövet okozott csecsemõknél.

Az amerikai hatóságok az eset kapcsán felhívást intéztek a vásárlókhoz, hogy általában is kerüljék a kínai gyerektápszereket, holott az információk szerint a fertõzött tápszerekbõl hivatalos csatornákon nem kerülhetett termék az Egyesült Államokba. Csempészés útján azonban bejuthatott az árú fõként a helyi kínai piacokra.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A Sanlu Group Co., Kínai elsõ számú tejporgyártója rendelte el a termék-visszahívást, miután a tejpor hatására 50 bébinél képzõdött vesekõ, és egyikük meg is halt - jelentette az Új-Kína hírügynökség. A Sanlu által elvégzett tesztek kimutatták, hogy a tejpor melamint, a mûanyagok gyártásánál használatos vegyszert tartalmazott.

A pekingi egészségügyi minisztérium szóvivõje közölte, hogy a felelõsöket szigorúan meg fogják büntetni. A minisztérium országos intézkedés keretében jelentéstételre, vizsgálatok és kezelések azonnali megszervezésére sürgette a helyi hatóságokat.

A közelmúltban számos esetben - fertõzött fogkrém, tenger gyümölcse, hibás gyerekjátékok - támadt külföldön bizalmatlanság a kínai termékek iránt, és késztették az esetek arra a kínai hatóságokat, hogy vizsgálják felül a termékbiztonsági rendszert.

A Sanlu gyárt tejporát Kínában Sanlu Bei Bei Infant Powder néven forgalmazzák. A cég, amely napi 6800 tonna tejet termel, a kínai tejpor piac 18 százalékát ellenõrzi. A vállalat részt vesz a kínai ûrprogramban is, tejporral látja el az ûrhajósokat.

A melamin nemrégiben érintett volt egy nagyszabású állateledel visszahívásban az Egyesült Államokban. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) megtiltotta olyan állateledelek forgalmazását, amelyek Kínából származó, melaminnal szennyezett búzaglutént és rizsfehérje koncentrátumot tartalmaztak.

A kifogásolt termékek visszahívására azt követõen került sor, miután az Egyesült Államokban számos házikedvenc, fõként macska és kutya betegedett meg, illetve pusztult el, és a helyi hatóságok feltételezték, hogy az esetek bizonyos állateledelek fogyasztásával hozhatók összefüggésbe.

A melamin olyan kémiai anyag, amit mûanyaggyártáshoz, gyanta és mûtrágya gyártásához használnak. Az amerikai hatóságok a megbetegedések, illetve az állatok elpusztulásának hátterében az állateledelek két alapanyagának, az állományjavító búzagluténnek, valamint rizsfehérje koncentrátumnak melaminnal történõ szennyezõdését valószínûsítik. A nitrogénben gazdag melamin azt a látszatot kelti, hogy az adott élelmiszer proteinben gazdag.

Az amerikai állateledel szennyezés kapcsán a Magyar Élelmiszer-Biztonsági Hivatal honlapján közölte: nem volt bizonyíték arra, hogy szennyezett búzaglutén, rizsfehérje koncentrátum, vagy bármilyen más, Kínából származó fehérjeforrás az Európai Unióba is került volna, de az Európai Bizottság arra kérte a tagállamokat, hogy melaminra, illetve melamin-származékokra mintázzák a harmadik országból, elsõsorban Kínából érkezõ búzaglutén, kukoricaglutén, kukoricakorpa, szójafehérje, rizskorpa, valamint rizsfehérje koncentrátum szállítmányokat és eredményeikrõl küldjenek tájékoztatást.