2024.04.19. - Emma

Ismert, vény nélkül kapható gyógyszerek káros mellékhatásai

Ismert, vény nélkül kapható gyógyszerek káros mellékhatásai
A gyógyszerek veszélyes mellékhatásai egyre ismertebbek, azonban kevesen vannak tudatában annak, hogy a vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítók is rengeteg káros anyagot tartalmaznak.

A veszélyre gyakran még a reklámokból sem derül fény, fájdalomcsillapítót pedig már a drogériákban is lehet kapni. Ha nem is szakembertõl veszel gyógyszert, elengedhetetlen, hogy mindig tisztában légy azzal, pontosan mit is veszel be! Néhány gyógyszer a következõkben, amelyekkel mindannyian találkozhatunk a hétköznapokban.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Algopyrin:
A metamizol–nátrium káros hatásai miatt betiltott Algopyrin nagy port kavart. Az említett fájdalomcsillapító 400 mg metamizolt tartalmaz, amely hatóanyagot a '80-as években több országban is betiltották súlyos immunrendszert károsító hatása miatt. Emellett nem megfelelõ alkalmazása szív- és érrendszeri panaszokat is okozhat, illetve károsíthatja a vesét.

Egy évtizeddel késõbb azonban kiderült, hogy a hatóanyag nem is annyira káros, mint ahogy azt feltételezték, mivel csak hosszútávon történõ, rendszeres adagolása, illetve túladagolása vezet súlyos következményekhez. A metamizol hatására a fehérvérsejtszám csökkenése agranulocitózishoz vezethet, tehát a szegmentált magvú fehérvérsejtek hiányához, szinte teljesen lerombolva a szervezet fertõzésekkel szembeni védekezõképességét. Ez azonban csak akkor fordulhat elõ, ha huzamosabb ideig szedsz metamizol-tartalmú gyógyszert. Mindenesetre az otthoni kúrát mindenképpen szüntesd be, és fordulj orvoshoz, ha tüneteid egy héten belül nem enyhülnek érezhetõen!

Ha ugyanis súlyos betegségek vészjelzéseit kezeled az egyszerû gyógyszerekkel, a hosszas adagolás következtében nemcsak a mellékhatások okozhatnak problémákat, hanem adott esetben egy diagnosztizálatlan betegség ismeretlen veszélyei is fenyegethetnek. Megfelelõ alkalmazás esetén azonban az Algopyrin sem veszélyesebb, mint a többi fájdalomcsillapító.

Paracetamol:
A vényköteles Algopyrin mellett csupán kevesen ismerik a paracetamol-tartalmú készítmények veszélyeit. A megfázás elleni italporok és a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók nagy része tartalmazza ezt a hatóanyagot, ami túlzott fogyasztás esetén súlyos májkárosítóként is funkcionálhat. Ha tehát ezeket a vény nélkül kapható termékeket választod, rendkívül fontos, hogy a betegtájékoztatóban olvasható adagolási útmutatót pontosan betartsd, és semmiképpen ne haladd meg a napi ajánlott mennyiséget!

A paracetamol májkárosító hatását továbbá fokozhatják a nonszteroid fájdalomcsillapítók. Ha tehát megfázás elleni italport alkalmazol, ajánlott abból csupán napi egyet fogyasztani a megengedett négy helyett, különösen, ha közben egyéb láz- és fájdalomcsillapítót is szedsz. A paracetamol-túladagolás ugyanis hepatotoxicitáshoz, vagyis májmérgezéshez vezethet, ugyanis hatóanyagai a májban kerülnek feldolgozásra, amely folyamat során keletkezõ egyik anyag okozhatja a mérgezést. Hazánkban évente mintegy harminc-ötven ilyen eset fordul elõ.

Aspirin:
A harmadik leggyakrabban alkalmazott fájdalomcsillapító az Aspirin, melynek alkalmazása súlyos gyomorpanaszokhoz vezethet. Bár ma már elérhetõ a piacon olyan változata is, ami a lassabb oldódás érdekében védõbevonattal rendelkezik, a hagyományos Aspirint jobb, ha bevétel elõtt egy kevés vízben feloldod, utána pedig eszel pár falatot. Bár ez a gyógyszer a legerõsebb gyomorkárosító, az összes fájdalomcsillapítóra igaz, hogy savas oldódása miatt körültekintõen, bõ folyadékkal érdemes bevenni, különben a gyomor falára feltapadva akár át is lyukaszthatja a gyomorfalat.

Nem szabad megfeledkezni azonban az antibiotikumokról sem. A baktériumölõ gyógyszerek nemcsak a kórokozókat, hanem szervezeted hasznos baktériumflóráját is elpusztítják, úgyhogy antibiotikum-kúra idején, étrend-kiegészítõként feltétlenül szedj probiotikus készítményeket! A legkárosabb azonban a feleslegesen adagolt antibiotikum, sajnos azonban még ma is sokszor elõfordul, hogy az orvos körültekintõ vizsgálatok hiányában írja fel a gyógyszert.

Hormontartalmú fogamzásgátló tabletták:
A fájdalomcsillapítók mellett egyéb kockázatos gyógyszerek is léteznek. A legnagyobb veszélyt a hormontartalmú fogamzásgátló tabletták jelentik, amelyek adagolása bizonyos esetekben kimondottan kerülendõ. Mielõtt emellett a fogamzásgátló módszer mellett döntenél, nõgyógyászodnak feltétlenül be kell utalnia laborvizsgálatra.

Bizonyos feltételek mellett ugyanis a fogamzásgátló tabletta szedése szigorúan tilos. Bár ezek a korszerû készítmények önmagukban trombózist nem okoznak, más, vérrög képzõdéséhez vezetõ folyamatokat elõsegíthetnek. Ezért rendkívül fontos, hogy ha genetikai eredetû véralvadási zavarban, vagyis Leiden-mutációban szenvedsz, akkor mindenképpen más fogamzásgátló módszert válassz! A paracetamolhoz hasonlóan még az alacsony hormontartalmú készítményeknek is lehet májkárosító hatása, úgyhogy elégtelen májfunkciós érték esetén is kerülni kell alkalmazásukat.