2024.04.19. - Emma

Ezért eszünk csokit, ha idegesek vagyunk

Ezért eszünk csokit, ha idegesek vagyunk
Ezért eszünk csokit, ha idegesek vagyunkA stressz által aktivált hormonok receptorait lokalizálta a szájüreg ízlelősejtjeiben. Ezek a sejtek felelősek elsősorban az édes íz érzékeléséért. A kutatással tisztázták a molekuláris hátterét annak, hogy miért esznek egyes emberek több édességet a stressz hatására. A kutatási eredmények azt sejtetik, hogy a stresszhormonok (jelen esetben a glükokortikoidok, GC) stressz bekövetkeztekor közvetlenül hatnak az ízérzékelő sejtekre. Vagyis a stressz befolyásolja, miként érezzük a cukrok vagy más ízfokozók ízét.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"A stressz különösen az édes íz érzékelését befolyásolja" - állítja a mostani tanulmány vezető szerzője, M. Rockwell Parker. Ez magyarázza, milyen molekuláris mechanizmus rejlik annak a hátterében, hogy egyes emberek intenzív stressz hatására több cukros ételt esznek.

A glükokortikoid hormonok speciális GC-receptorok aktiválásával hatnak a testre. Minthogy a stressz közismerten nagy hatással van az anyagcserére és az ételválasztásra, a kutatók egérkísérletekben tisztázták, hogy az ízlelősejtek tartalmaznak-e GC-receptorokat.

Kiderült, hogy a nyelven jelen vannak a GC-receptorok, méghozzá azokban az ízlelősejtekben, amelyek az édes, az umami és a keserű ízért felelősek.

A GC-receptorok legnagyobb sűrűségben a Tas1r3 típusú ízlelősejtekben fordultak elő, amelyek az édes és az umami ízre érzékenyek.

Végül is az eredmények arra utalnak, hogy az édesség érzékelése és az édességek fogyasztása összefügg a GC-receptorokkal. Bár más kutatók szerint a sós ételek fogyasztását is befolyásolja a stressz, a sós és a savanyú ízért felelős sejtekben nem találtak GC-receptorokat. Parkerék ezért azt feltételezik, hogy a sós íz érzékelését a stressz az érzület agyi feldolgozásakor befolyásolhatja.

A mostani kutatás további fontos következtetése, hogy miután ízreceptorok sok helyen vannak a testben - így a bélrendszerben és a hasnyálmirigyben is -, ezeket is befolyásolhatja a stressz. Vagyis a cukor és más tápanyagok anyagcseréjére is hatással lehet a stressz, s ezáltal befolyásolhatja az étvágyat is.