Ajánlatos néha ellenõriznünk a pulzusunkat, mivel ha szabálytalan a lüktetés, az szívbetegségre utalhat.
I. Erzsébet brit királynõ kitüntette Trudie Lobbant, azt az angol asszonyt, aki elindította az önvizsgálat mozgalmát, és amely az Európai Szív Szövetség folyóirata szerint világszerte terjed.
Trudie Lobban családjában sok a szívbeteg. Húszéves lányának szívritmuszavar okozta eszméletvesztéses rohamai vannak, férje hirtelen szívhalál következtében fejezte be életét, idõs anyját pedig pitvarremegés miatt kezelik. Lobban az Egyesült Királyságban ezért megszervezte a Szívritmuszavar-szövetséget, mely mind több országban követõkre talál.
Az egészséges szív egyenletesen, ritmusosan mûködik. A leggyakoribb ritmuszavar a szívpitvar remegése, fibrillációja, amikor végül az egész szív szabálytalanul húzódik össze. Ezzel a szabálytalansággal önmagában csak az a gond, hogy a páciens nehezebben alkalmazkodik a fizikai terheléshez, de veszélyes szövõdményei is jelentkezhetnek. A szabályos összehúzódások helyett csak remegõ szívpitvarban megalvadhat a vér, melybõl aztán leszakadhat az alvadék, és valahol érelzáródást, embóliát okozhat. Ez akár halálhoz is vezethet, ezért a tünet állandó gyógyszeres kezelést, rendszeres ellenõrzést igényel.
A pitvarfibrilláció jelentõs közegészségügyi gond. Az Európai Unióban 4,5 millióra becsülik a betegek számát. Az életkor elõrehaladtával egyre nagyobb az aránya: az igen idõs emberekbõl minden tizedik ezzel a kóros állapottal él. A páciens viszont gyakorta nem is érzi a szabálytalan szívmûködést, és nincs tisztában a veszéllyel.
Trudie Lobban ezért szorgalmazza, hogy idõnként mindenki vizsgálja meg a pulzusát vagy a családtagok ellenõrizzék egymásét.
Nagy-Britanniában 600 óriásplakát hívta fel a figyelmet az önvizsgálat fontosságára. Az agyi katasztrófák nem kis hányada pitvarfibrilláció következménye, és ezek jelentõs része a korai fölismeréssel megelõzhetõ volna.