
Kapható már egy új hatású krém, ami a szervezet saját immunsejtjeit aktivizálja és ezáltal gyógyít. Visszafordítja az UV sugárzás által okozott negatív változásokat, és egyedülállóan serkenti az immunrendszert.
A szoláris keratózis lapos, hámló, érdes felszínû növedék a bõrön, melynek kiváltó tényezõje a napsugárzás. Kezdetben egy kicsi, érdes elváltozás jelenik meg, amit inkább lehet tapintással érzékelni, olyan, mintha smirglipapírt tapintanánk.
Az évek során ez a folt növekedhet, és piros vagy barnás hámló növedékké alakulhat át, aminek nagysága 3 millimétertõl több centiméterig változhat. Akár több is keletkezhet belõle. Amennyiben ilyen elváltozást észlelünk magunkon, akkor feltétlenül mutassuk meg bõrgyógyásznak. Szövetminta vétele csak akkor szükséges, ha gyanú van arra, hogy már rosszindulatú folyamat indult el.
A szoláris keratózis kezelése függ a nagyságától, számától és elhelyezkedésétõl. Kezelési lehetõségként szóba jön a sebészi, illetve lézeres eltávolítás, fotodinámiás kezelés, helyi kemoterápia és immunológiai terápia.
Hazánkban is kapható már egy új hatású krém, ami a szervezet saját immunsejtjeit aktivizálja és ezáltal gyógyít. Tanulmányok igazolták, hogy a krém - legalábbis részben - visszafordítja az UV sugárzás által okozott negatív változásokat. Egyedülállóan serkenti az immunrendszert. Nagy elõnye a kezelésnek, hogy nagyobb felületen lehet alkalmazni. A bõrgyógyász által felírható krém egyszerûen alkalmazható.
Az elváltozások elõször pirosabbak lesznek, pörk is kialakulhat a felületén. Ekkor nem szabad a kezelést abbahagyni, hanem tovább kell folytatni, hiszen ezek a tünetek jelzik a bõr immunrendszerének aktiválódását és fontos részét képezik a gyógyulási folyamatnak. Késõbb ezek a mellékhatások megszûnnek. A kezelés befejeztével évente legalább egyszer bõrgyógyászati ellenõrzés javasolt. A széles kezelési lehetõségek ellenére jobb megelõzni a szoláris keratózist, tehát mértékkel használjuk ki a napozás elõnyös hatásait és használjunk fényvédõ krémeket.