2024.04.24. - György

Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a csontritkulás

Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a csontritkulás
Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a csontritkulásA csontritkulás, vagy más néven oszteoporózis a csonttömeg és a csontban található mésztartalom csökkenését jelölő folyamat, amely a csontok gyengülésével és fokozott törékenységével jár. A csontszövet állománya az idő előrehaladtával változik: egészen 25-30 éves korig gyarapszik, majd szépen lassan csökkenni kezd, tömege folyamatosan fogy és gyengül. Ebből kifolyólag az idősebb korosztály számít igazán veszélyeztetettnek, azon belül is a nők, mivel a menopauzát követően az ösztrogénhiány miatt gyorsabb ütemben csökken a csonttömeg.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A változókort követő öt-tíz év a legkritikusabb, mivel ekkor a legerősebb ez a folyamat, a csontvesztés és csontképződés egyensúlya megbomlik. A magyarok közel tíz százaléka szenved csontritkulásban, ám sokan nincsenek tisztában a kiváltó okokkal és a hatékony megelőzéssel, holott könnyen lehet tenni ellene.

A géneknek szintén meghatározó szerepük lehet a betegség kialakulásában. Akinek a családjában korábban már előfordult csontritkulás, illetve ahhoz köthető csonttörés, nagyobb eséllyel szenvedhet oszteoporózisban. A tejfehérje-, illetve tejcukor-érzékenység szintén örökletes betegségek, amelyek megnövelhetik a csontritkulás kialakulásának esélyét, hiszen a tej az egyik legfontosabb kalciumforrás. Végül pedig még egy fontos tényező, a testalkat, ugyancsak meghatározó lehet. A filigrán, vékony csontfelépítésű emberek – különösen az ötven kilogramm alattiak – sokkal veszélyeztetettebbek, mint nehezebb csontozatú társaik, mivel kisebb a csonttömegük.
A csontritkulás kialakulása természetesen nem törvényszerű, kis odafigyeléssel sokat tehetünk hatékony megelőzéséért. Ha az oszteoporózis már kialakult, az életmódváltás nagyon jó, de valljuk be, késői. A csontritkulás – és oly sok más betegség – sokkal könnyebben megelőzhető, ha a szülők már gyerekkorban vigyáznak. Hiába sokkal nagyobb arányú a csontképződés, mint a csontveszteség, már ekkor el kell kezdeni azt az életmódot, amely a felnőttéletet is végigkíséri.

A testmozgás mindennek az alfája és ómegája. Számos betegség volna megelőzhető, ha az emberek csupán napi félórát sportolásra szánnának. Azok, akik gyerekkoruktól kezdve végeznek valamilyen testmozgást, 35 éves korukig könnyen maximalizálhatják a csontképződést, s ez nagyban csökkenti a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Ha valaki mégsem követett ilyen aktív életmódot, most sem késő elkezdeni. Mindegy, mikor állunk neki sportolni, a rendszeres terheléstől a csontok és az izmok erősebbé és hajlékonyabbá válnak, az egyensúly és koordináció fejlődik, ami mind kulcsfontosságú a csontritkulás megelőzésében vagy kezelésében. Gyakran az oszteoporózisban szenvedőket is bátorítják, hiszen az aktív életmód ekkor is nagyon fontos. Az Amerikai Nemzeti Oszteoporózis Alapítvány két egyszerű, könnyen elvégezhető gyakorlatot ajánl a csontsűrűség fenntartása érdekében: hosszú sétákat és súlyemelést. Emellett azonban számos mozgásforma szóba jöhet, a tánctól kezdve a jógán át a lépcsőzésig bármit végezhetünk.

A sport azonban csak fél siker a csontritkulás megelőzésében: az egészséges táplálkozás és a megfelelő kalcium-, illetve D-vitamin-bevitel szintén elengedhetetlen. A szervezet kalciumigénye életszakaszonként változik, a legkritikusabb a kamaszkor, a terhesség, a menopauza, illetve az időskor, amikor mind a férfiaknak, mind pedig a nőknek fokozottan kell figyelniük a kalciumbevitelre, ugyanis bizonyos kor után a kalciumfelszívódás nehezebb, kevésbé hatékony, és egyes betegségek tovább nehezíthetik. A változatos táplálkozás fedezi ennek egy részét, de érdemes megfontolni táplálékkiegészítő készítmény alkalmazását is.
A WHO 2002-es ajánlása szerint a napi ajánlott mennyiség:

- kamaszkorban (10–18 éves korig) 1300 mg,
- a nőknek 19 éves kortól a menopauzáig 1000 mg (terhesség alatt 12000 mg), a menopauza alatt 1300 mg,
- a férfiaknak 19 és 65 éves kor között 1000 mg, 65 év felett pedig 1300 mg.

A kalcium mellett a D-vitamin is elengedhetetlen, hiszen szükség van rá ahhoz, hogy a kalcium felszívódjon a bélből.