2024.04.26. - Ervin

Nemcsak a szájüregben elszaporodott baktériumok okozhatnak kellemetlen leheletet

Nemcsak a szájüregben elszaporodott baktériumok okozhatnak kellemetlen leheletet
Nemcsak a szájüregben elszaporodott baktériumok okozhatnak kellemetlen leheletetAz erős, kellemetlen szájszag életünk megkeserítője lehet. A legfontosabb teendő, hogy tisztázzuk az eredetét, majd minél előbb kezeljük az okát, hiszen minden esetben egészségügyi problémára utaló figyelmeztető jelzés. A szájszag oka legtöbbször a szájban keresendő, s akár dohányzás, akár túlzott fogkőképződés vagy helytelen életmódbeli szokások okozzák, mindenképpen a megfelelő fogtisztítás és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés lehet a megelőzés és a hatékony kezelés módja. A szájszag oka legtöbbször magában a szájban keresendő.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szájszag oka legtöbbször magában a szájban keresendő, ezért az első lépés, amit a probléma megoldása érdekében tehet, hogy felkeres egy fogorvost, aki megpróbálja felderíteni az okokat, és ha esetleg komolyabb betegség áll a háttérben, további vizsgálatokat javasol. Az esetek 70 %-ában egyszerű a megoldás. Rossz tömés, vagy korona, szuvas fog vagy fogínybetegség, fogkő felelős a kellemetlen leheletért, ezek kezelésével a probléma megszűnik. Az ilyen jellegű gondokat házilag nem lehet kiküszöbölni, mind orvosi kezelést igényel.
Ha fogászati probléma nem igazolódik, akkor forduljon fül-orr-gégész szakorvoshoz. Előfordulhat, hogy az arcüreg vagy a garat valamely betegsége okoz kellemetlen leheletet. Ha továbbra sem sikerült megtalálni a baj forrását, szükség lehet a gyomor- és a bélrendszer vizsgálatára, különösen, ha a rossz lehelet mellett más tünetek is fennállnak, így például hasfájás, puffadás, székrekedés vagy hasmenés.

A rossz lehelet forrása lehet a légutak, a hörgők vagy a tüdő valamely betegsége is. Természetesen nem csak az előzőekben felsorolt komoly betegségek okozhatnak kellemetlen leheletet, lehet egészen ártalmatlan oka is, így például fokhagyma vagy túl kevés folyadék fogyasztása, esetleg nem megfelelő szájhigiénia. Ha azonban a probléma tartósan fennáll, mindenképp kérjen tanácsot fogorvostól, és ha szükséges, végeztesse el a további vizsgálatokat!
A krónikus szájszag közvetlen okai majdnem mindig a szájüregben elszaporodó baktériumok és gombák. Az első lépés a következetes és optimális szájhigiénia, mely magába foglalja a napi legalább kétszeri főétkezések utáni fogmosást, a fogselyem használatát és a napi nyelvtisztítást. Fogai állapotát rendszeresen ellenőriztesse fogorvossal, és kezeltesse a problémákat! Ha valamennyi fogápolási szabályt betart, de mégsem szűnik meg a probléma, bátran forduljon fogorvosához, ne szégyelljen segítséget kérni!