Bármely villámdiétáról is legyen szó bizonyos élelmiszertípusokat előtérbe helyeznek, míg más tápanyagcsoportokat teljesen kizárnak az étkezésből. Ám ezek az élelmiszerek alapvető tápanyagokat, vitaminokat, nyomelemeket tartalmaznak, melyek elengedhetetlenek a szervezet hatékony működéséhez. Ha a szervezet nem jut hozzá ezekhez az alapvető tápanyagokhoz, elkezdődik a lassú leépülés, aminek következményei sok esetben csak évek múlva jelentkeznek. Nézzük meg közelebbről, hogy mi is történik egy-egy villámdiéta során és után a szervezetünkkel!
Ha a szervezet nem jut hozzá a megfelelő tápanyagokhoz, nyomelemekhez, vitaminokhoz gyengül az ellenállóképessége. Sőt mi több, a szervezet sokkal fogékonyábbá válik a vírusokra, fertőzésekre. Belefogni egy villámdiétába, olyan, mintha meghívót küldenél minden vírusnak és fertőzésnek.
Egy másik erős hátránya a villámdiétának, hogy komoly energiaveszteséggel jár. Fokozott fáradtság, szédülés, tehetetlenségérzés kerít hatalmába. Természetesen mindez kihat úgy szakmai, mint személyes teljesítményedre. Lehet, hogy a diéta után karcsúbb leszel, de egészséged és közérzeted megsínyli a drasztikus fogyókúrát.

A villámdiéta legnagyobb veszélye azonban az, hogy kihat a szervezet, például a szív egészségére is. Megnő a magas vérnyomás, a szívroham vagy az artériaelzáródás veszélye, amennyibben valaki anélkül kezd bele egy diétába, hogy felkészítené szervezetét a változásra. Egy sor egyéb betegség veszélye is felmerülhet a villámdiétázók körében: - cukorbetegség, csontritkulás, epekő és természetesen a táplálkozási zavarok teljes skálája: bulimia, anorexia...
A villámdiéta nem csak az egyén fizikai erőnlétét és testi egészségét károsítja, hanem negatívan hat a lelki egészségre is. Nagy a valószínűsége, hogy a diéta alatt csak a "tiltott” ételek körül jár majd minden gondolata a fogyókúrázónak, sőt mi több a szénhidrát- és zsírbevitel hiánya hangulatingadozásokat is okozhat. Ehelyett inkább válassz egy egészséges diétát, ami során nem kell megvonnod magadtól semmit.
