
Ha valaki elálmosodott, annak érthetõ és jól látható jele, hogy az illetõ ásítozik. Ezt tesszük akkor is, ha unatkozunk, sõt, megesik velünk akkor is, ha ugyan frissnek érezzük magunkat, de a környezetünkben valaki ásítani kezd. Az is gyakori, hogy telefonbeszélgetés közben az egyik fél elásítja magát, mire a vonal távoli másik végén hallgatón is erõt vesz az ásítási kényszer. Azaz: az ásítás ragadós. De mi a jelentõsége?
A tartós ébrenlét okozta elálmosodást az ásítás nemcsak jelzi, hanem egyúttal automatikusan megpróbálja az elalvást is késleltetni, akadályozni. Az Albanyban mûködõ Emory New-York állami egyetem pszichológusa, Gordon Gallup elõadást szentelt e témának, amelyben kifejtette: az ásítás egyrészt azt jelzi, hogy a fáradtságtól lecsökkent az agyunk érzõidegeinek, neuronjainak az oxigénellátása és megszaporodott a széndioxid mennyisége. Az egyensúly helyreállítására az ásítással együtt járó mûvelet (a száj kitátása) megmozgatja a fej érrendszerét, egyben kissé csökkenti a hõmérsékletét, s a kis lehûlés meg a légcsere rendbehozza az oxigén-széndioxid arányt. Valahogy olyan módon, mint amikor egy sokáig használt nagy számítógép káros melegedésének hatására automatikusan bekapcsol annak lehûtõ ventillátora.
A kialvatlanság, a teljes kifáradás okozta ásítás hatása azonban nem képes visszaállítani az éber állapotot, legfeljebb figyelmeztetõ, és pillanatokra késlelteti az elalvást. Utána óhatatlanul bekövetkezik a mély, szinte eszméletlen állapothoz hasonló álomba zuhanás.
Az ásítás figyelmezteti például az éjjeli õröket és a kamionsofõröket, hogy vészesen közel kerültek a veszélyes elalváshoz, jó lesz változtatni a monoton állapotukon. Az igazi veszély akkor áll elõ, ha megszûnik az ásítozás és helyette bekövetkezik a szemek "pihentetõ" célú, pillanatnyi lecsukása, ami aztán megállíthatatlanul átvált a teljes szemlehúnyásba, elalvásba.
A monotónia nemcsak a kifáradt szervezetet terheli. Akkor is álmosító a hatása, ha valaki számára érdektelen elõadást hallgat, színdarabot néz, könyvet olvas, vagy unalmas társalgásban vesz részt. Ilyenkor igen kellemetlen helyzetet okoz a "figyelõ hallgató" elbóbiskolása, s ennek eltitkolására az ásítás kényszerû visszafojtása. A monotónia okozta álmosodás viszont egy érdekveszítõ, löketszerû változás hatására azonnal megszûnik. A tévé elõtt ülõ, az unalmas meccsen már-már elbóbiskoló nézõ a riporter "góóóól" kiáltására azonnal éberré válik, s a maga módján reagál a mérkõzés változására.
Empatikus ásítást idéz elõ viszont, ha másokat látunk ásítani, sõt, gyakran elég, ha csak szóba kerül az ásítás. Az agyunk ugyanis automatikusan ráhangolódik a valamelyik említett okból ásítóra. Követendõ utasításnak, vagy segítség-kérésnek érzékeli a telefonban hallott, vagy a képernyõn látott ásítást is, s így késztet bennünket is utánzásra.