2024.04.25. - Márk

Aki üres gyomorral edz, több zsírt éget el és ellenõrzés alatt tartja a vércukor-szintjét

Aki üres gyomorral edz, több zsírt éget el és ellenõrzés alatt tartja a vércukor-szintjét
Több kutatás is megerõsíti, hogy éhesen edzeni jó megoldás a zsírfölösleg elégetésére. Legutóbb éppen európai kutatók bizonyították, hogy azok a kerékpárosok, akik úgy kezdtek edzeni, hogy elõtte nem ettek, lényegesen több zsírt voltak képesek elégetni, mint társaik, akik ettek edzés elõtt. Az izmok szokásosan a szénhidrátokból veszik föl az energiát - ezért szoktak neves atléták verseny elõtt hatalmas mennyiségû ételt enni. De ha valaki nem eszik sportolás elõtt, a szervezetnek nem lesz sok szénhidrátja tartalékban, ez készteti a szervezetet arra, hogy zsírt égessen, mondják a tudósok.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"Amikor edz az ember (éhesen), magas az adrenalin-szintje és alacsony az inzulin-szintje" - magyarázza Peter Hespel, sport-fiziológus (Löwen-i Egyetem, Belgium). "Ez a hormonarány elõnyös, ha azt szeretnénk, hogy az izmok több zsírsavat bontsanak le." Ez még abban az esetben is így van, ha csak egyetlen harapást eszünk edzés elõtt.

A Birmingham-i Egyetem kutatói kerékpározókkal folytatták le a következõ kísérletet: hét embernek a résztvevõk közül meghagyták, hogy egy órás intenzív edzést folytasson le hetente háromszor - még mielõtt enne, másik hét ember ugyanolyan edzéstervvel edzett, de minden - edzés elõtti evésszünetre vonatkozó - instrukció nélkül.

Bár azok az emberek, akik nem ettek edzés elõtt, rosszabbul teljesítettek az intenzív tréningen, nagyobb arányban égettek zsírt, mint szénhidrátot, mint nem-éhezõ társaik.

Még 2008-ban, Hespel és társai a kitartást, állóképességet igénylõ (endurance) sportot ûzõ férfiakon tesztelték az éhezve edzés hatását. Az tapasztalták, hogy hirtelen megemelkedett náluk annak a fehérjének a szintje, amely a zsír feldolgozásához szükséges. Ami azt jelenti, hogy a szervezetük a böjt során több zsírt égetett el.

Hespel azt javasolja, hogy reggeli elõtt, üres gyomorral végezzék az emberek az edzést, mivel a szénhidrát fogyasztása megszakítja a zsírlebontás folyamatát körülbelül hat óra idõtartamra.

Hespel és társai egészséges, fiatal embereken tanulmányozták az éhezve edzés hatását, de úgy gondolják, hogy ez a módszer képes segíteni a diabétesz (cukorbetegség) esetében is. Ugyanis az evés nélküli, üres gyomorral végzett testedzés során az izmok jobban képesek felszívni a glükózt - ami fontos a cukorbetegség megelõzésében - és Hespel feltételezi, hogy ez a módszer segíthet kontrollálni a cukorbetegeknél az inzulin-szintet.

Más kutatók (Andrew Greenberg - Elhízás és Anyagcsere Laboratórium, Tufts Egyetem) viszont azt állítják, hogy nem sokat számít az éhezéses edzéssel elégetett zsírmennyiség a testsúly-csökkentésben, mert az ilyenkor elégetett zsír többsége az izmokból származik, és a test többi részén lerakódott zsírt nem érinti.

A Loughborough Egyetem (Nagy-Britannia) sport- és egészségtudományok professzora, Ron Maughan azonban egyetért az üres gyomorral végzett futóedzéssel. "Végre, a tudomány is igazolja, amit okos futók mindig is tudtak. Ha egyszer egy héten reggeli elõtt tartasz egy kiadós futóedzést, az megtanítja a szervezetedet arra, hogyan égesse el a zsírt."

A Mount Sinai Kórház sportorvosa nem tartja jó ötletnek az üres gyomorral végzett testedzést, mert szédeleghet az ember, és nem tudja elég jól végezni az edzést, sérülés érheti.

Egy londoni harcmûvészeti és küzdõsport-iskola vezetõje, Daniel Kobbina viszont állítja, hogy a módszer jó, mûködik, csak fegyelmet követel. "Ha üres gyomorral tréningezel, sokkal hamarabb eléred a célodat" - mondja.