2024.04.19. - Emma

Õssejtek segítségével visszafordították az öregedést egy ritka betegségben

Õssejtek segítségével visszafordították az öregedést egy ritka betegségben
Az öregedés és a rák megértését is segítheti az a tanulmány, amelyben amerikai kutatók módosított õssejtekkel visszafordították az öregedési folyamatot egy ritka genetikai betegségben.

A bostoni Children's Hospital és a Harvard õssejtekkel foglalkozó intézetének munkatársai közönséges bõrsejtekbõl létrehozott, az embrionális õssejtekhez igen hasonló tulajdonságokkal bíró, pluripotens õssejteket (iPS-sejtek) hoztak létre. A dyskeratosis congenita elnevezésû ritka, örökletes betegséget tanulmányozták, amely korai öregedéssel jár.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A ismertebb progeriához hasonló igen ritka betegség korai õszüléssel, a kézkörmök meggörbülésével, fiatalkori anémiával és jelentõsen emelkedett rákkockázattal jár. A szindrómát általában 10 és 30 év között diagnosztizálják. A páciensek mintegy felénél jelentkezik az a tünet, hogy a csontvelõ nem termel megfelelõen vérsejteket és immunsejteket.

George Daley kutatásvezetõ munkatársaival dyskeratosis congenitával élõ páciensek sejtjeibõl hozott létre iPS-sejteket, hogy laboratóriumban tanulmányozhassák a betegséget. Nature-beli beszámolójuk szerint azonban az eljárás során meglepetés érte õket: az iPS-sejtek elõállítása közben megfordult a betegség egyik vezetõ, sejtszintû tünete.

Ennél a betegségnél a sejtekben kevesebb a telomeráz nevû enzim, amely a telomerek "karbantartását" végzi. A telomerek a kromoszómák végén található védõkupakok, elkopásuk a sejtek öregedéséhez, ezáltal a szervezetben betegségek felbukkanásához, majd halálhoz vezet. A rákos elváltozásoknál pedig úgy tûnik, a telomeráz segíti a tumorsejteket abban, hogy halhatatlanná váljanak és kontroll nélkül másolódjanak. Egyes kísérleti rákgyógyszerek ezért a telomeráz enzimet veszik célba.

A védõkupakok, a telomerek helyreállításában a TERC jelû gén segít, és Daley csapata szerint lehetséges, hogy a tumorsejtek is a TERC-et használják fel halhatatlanságuk megszerzéséhez.

Az iPS-sejtek elõállítása közben a kutatók felfedezték, hogy azokban háromszor több TERC volt, mint a betegektõl származó bõrsejtekben, melyekbõl kiindultak. Egyszerûen az, hogy a bõrsejteket iPS-sejtekké alakítottuk, segített a sérült telomerek helyreállításában - jelentette be Daley csapata. Ez elméletileg azt jelenti, hogy az öregedési folyamat egyik alapvetõen fontos elemét leállították.

A tudósok most támogatókat keresnek munkájuk folytatásához, mely a ritka örökletes betegséggel élõkön segíthet egykor, és hozzájárulhat a sejtek öregedési folyamata hátterében álló biológia jobb megértéséhez.