
A vakság és a gyengénlátás kialakulása az esetek 80 százalékában megelõzhetõ, illetve hatásosan kezelhetõ. Az akcióprogram célja, hogy 2020-ra az egész világon felszámolják a megelõzhetõ vakságot. A Földön minden ötödik percben megvakul egy felnõtt és minden percben egy gyermek - ha a világtalanok száma a jelenlegi tempóban gyarapszik, 2020-ban eléri a 75 milliót. A WHO adatai szerint jelenleg 45-50 millióra tehetõ a vakok és további 125-135 millióra a gyengénlátók száma. A szembetegségek 90 százalékban a fejlõdõ országok lakóit sújtják, elsõsorban a szegénység okozta vitaminhiány, illetve a szemüveg és az orvosi ellátás hiánya miatt. Felmérések bizonyítják, hogy az emberek több mint 50 százalékának lenne szüksége valamilyen látáskorrekcióra.
Magyarország aktívan bekapcsolódott a Látás 2020 programba, elsõként a vakság okait mérték fel a szakemberek. Elsõ helyen az úgynevezett idõskori maculaelfajulás - nem gyógyítható, súlyos szembetegség - áll, második helyen a cukorbetegség szemészeti szövõdményeit, harmadik helyen a rövidlátóságot, negyedik helyen pedig a zöld hályog miatt bekövetkezett vakságot tartják számon. Mind a négy területen a megelõzés, szûrés, gyógyítás országos szintû megszervezése kiemelt népegészségügyi cél.
Magyarországon mintegy 45 ezer ember súlyosan látássérült, 20 ezer vak. 70 százalékuk idõs, a munkaképeseknek pedig csak alig egytizedét foglalkoztatják. Annak, hogy a vakok teljes életet élhessenek, legnagyobb akadálya a szegénység. Legtöbbjük csekély rokkantnyugdíjból él, kevés támogatást kapnak, számos, az életüket megkönnyítõ kiegészítõt nekik kell megvenniük. (Az október 15-i Fehér Bot Napja épp arra emlékeztet, hogyan lehetne segíteni a társadalomba való beilleszkedésüket és életük teljesebbé válását.)
Októberben az optikai szakma negyedik alkalommal rendezi meg a Látás Hónapja akciót, hogy felhívja a figyelmet a rendszeres látásvizsgálaton való részvétel fontosságára. Országszerte négyszáz vizsgálati ponton lehet ingyenes látásvizsgálatot és szaktanácsadást kérni.