2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Nõni fog a vesekõvel élõk száma a globális felmelegedés hatására

Nõni fog a vesekõvel élõk száma a globális felmelegedés hatására
A Texasi Egyetem kutatói szerint a következõ években valószínûleg nõni fog a vesekõvel élõk száma az Egyesült Államokban.

A vesekövek, melyek a folyadékban oldott sókból keletkeznek a húgyúti rendszerben, és hatalmas fájdalmat képesek okozni, gyakran a kiszáradás következtében fejlõdnek ki.

Ez bekövetkezhet a nem megfelelõ mennyiségû folyadék fogyasztása, illetve a hõség által okozott megnövekedett vízvesztés miatt.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Amennyiben az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi testületének 2007-es jelentése által jelzett folyamatok nem változnak, akkor az Egyesült Államok egyes szárazabb területein 30%-os vesekõ elõfordulás emelkedéssel kell számolni, található a Nemzeti Tudományos Akadémia hétfõi iratában közzétett eredményekben. Ez az emelkedett elõfordulás 2050-re 1,6 és 2,2 millió közötti esetet jelent, ami egymilliárd dolláros egészségügyi költséggel terheli az USA költségvetését.

„Ez a vizsgálat a globális felmelegedés által okozott egészségügyi hatás egyik elsõ példája” – mondta Margaret Pearle, az egyetem urológia professzora, a kiadvány szerkesztõje. „Mérsékelt hõmérsékletû területrõl melegebb területkre áttelepített emberek körében gyors vesekõ elõfordulás növekedés tapasztalható. Ilyen helyzet figyelhetõ meg például a közel-keleti harci bevetéseknél.” – mondta.

Tom Brikowski, a kutatás vezetõje a vesekõ elõfordulási gyakoriságot vetette össze az ENSZ hõmérséklet elõrejelzésével, és ennek alapján állított fel két matematikai modelt a jövõ nemzedékekre kifejtett hatás elõrejelzésére. Az egyik modell az ország déli felében jelez emelkedést, beleértve a délkeleti államokban már jelenleg is létezõ „vesekõ övet”. (Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, Észak-Karolina, Dél-Karolina és Tennessee államokban) A másik modell a középnyugati régió felsõ részében jelez emelkedést. „Hasonló éghajlatfüggõ változásokra lehet számítani a többi „vesekõ övben” is világszerte” – állítja a tanulmány.