2024.05.12. - Pongrác

A testsúlycsökkenés három pillére - Felcím: A gyógyszerészeket is harcba hívják

A testsúlycsökkenés három pillére - Felcím: A gyógyszerészeket is harcba hívják
Európában mintegy 400 millió felnõtt túlsúlyos és minden hatodik (130 millió) kifejezetten kövér. A súlytöbblet jelentõs népegészségügyi probléma lett Magyarországon is: a felnõtt lakosság csaknem kétharmada (a férfiak 38, a nõk 28 százaléka) súlyfelesleggel küzd, 10-15 százaléka pedig elhízottnak mondható. A gyerekkori elhízás gyakorisága mintegy 15 százalék - hangzott el a Magyar Elhízástudományi Társaság nemrégiben tartott kongresszusán.

Szakemberek a kóros súlytöbbletet tekintik a második legjelentõsebb - megelõzhetõ - haláloknak (a dohányzás után).
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A többség által választott megoldás, a fogyókúra viszonylag egyszerûnek tûnhet, ám az orvosok tapasztalata szerint csak kevesen érik el vele a kívánt eredményt. A különféle divatos módszerek - tartós súlycsökkenés helyett - gyakran csak rövidtávú sikert hoznak, mivel a fogyókúra kampányszerû, nem valódi életmódváltás része. Így nem állandósulnak azok az új, egészséges szokások, melyek garantálnák az ideális súly megtartását, és kiküszöbölnék a "jojó effektust", azaz a fogyás és az újbóli meghízás váltakozását – állítják a probléma hazai megoldására szövetkezett szakértõk, akik nemrégiben megalakították a Tudatos Fogyás Fórumát. A belgyógyászból, családorvosból, dietetikusból, pszichológusból álló csoport tagjai úgy vélik, az elhízottak a korábban átélt „kudarcok" miatt többnyire inkább együtt élnek súlyproblémáikkal, mintsem szakember segítségét kérnék.

- Kiszámítható, tartós és már az elején eredményt hozó módszert szeretne mindenki, ám ennek feltétele az életmódváltás. Minél hosszabb idõ alatt következik be a kívánt fogyás, annál könnyebb megtartani az ideális súlyt - összegzi tapasztalatait dr. Pados Gyula belgyógyász-lipidológus, s kiemeli, hogy - nemzetközi felmérések eredményei alapján - a gyógyszeres terápia képes megadni a fogyókúrához a kezdõ lökést, sikerélményt adva átlendít a holtponton, segíti a kitartást. A gyógyszer szedése alatti idõszakban át lehet állítani az életmódot, megszokni a kisebb ételadagokat és a rendszeres mozgást. A kontroll, az orvosi tanács, a felvilágosítás, a lelki segítség hozzásegítheti a sikeres testsúlycsökkentéshez.

A kedvezõ változás egyik alappillére a diéta, ami nem jelenthet drasztikus ételmegvonást. Nem bizonyos ételcsoportokat kell kiiktatni, hanem tudatos ételbevitelre kell törekedni. A másik pillér a mozgás - már napi 30 perc séta is hatásos lehet. Mivel valódi életmódváltás (diéta és mozgás együtt) bevezetésére csak az emberek töredéke képes, harmadik pillérként a gyógyszeres terápiát szokták javasolni a szakemberek.

Ha a fogyni vágyónak segít a háziorvosa, vagy a táplálkozási szakember, nagyobb eséllyel lehet sikeres a súlycsökkentés, hangsúlyozzák a Tudatos Fogyás Fórumának tagjai.

Tudományos felmérések szerint csak tévhit, hogy a kövér emberek inkább vidámak, életszeretõk, mint kevsbé testes társaik. Ugyanis körükben magasabb a depressziós (különösen a mániás-depressziós) esetek száma, mint az átlag népességben. Az úgynevezett major depressziós epizód kilenc tünete közül az egyik leggyakoribb a testsúly és az étvágy markáns megváltozása. Az esetek mintegy 70 százalékában étvágy- és testsúlycsökkenés, 15 százalékban étvágy és testsúlynövekedés észlelhetõ, míg a depressziósoknak csak 15 százalékáról mondható el, hogy náluk sem az étvágy, sem a testsúly nem változik. A 30-nál magasabb testtömegindexû (30 BMI feletti) felnõttek között 20-45 százalékkal gyakrabban fordul elõ depresszió vagy bipoláris betegség. Fordítva közelítve a kérdéshez, az ilyen betegek körében végzett vizsgálatok azt mutatják, 57-68 százalékuk túlsúlyos vagy elhízott, és a társult kórok - a metabolikus szindróma - egyes típusainak gyakorisága 25-49 százalék.

Az Egészségügyi Világszervezet kritériuma alapján a 40, vagy azt meghaladó testtömegindex (BMI) esetén a beteg kockázata III-as fokozatú, azaz kórosan elhízottnak számít. Az orvosi szaknyelvben egyesek - a vészes vérszegénység analógiájára - a vészes elhízás kifejezést ajánlják. Legalább 100 ezer vészesen kövér (morbid obéz) beteg él Magyarországon. Körükben a szív eredetû halálozás kockázata 12-szeres, ezen belül a hirtelen szívhalálé 40-szeresre nõhet. A többi kísérõ kór: a cukorbetegség, magasvérnyomás, agyvérzés, zsírmáj, véralvadási, menstruációs, mentális, mozgásszervi, nemi zavarok, a sterilitás, a pszichiátriai kórképek, a bõrbetegségek súlyosan rontják az életminõséget.

A megoldás a komplex kezeléstõl várható. A vízitorna, gimnasztika, lépésmérõvel ellenõrzött gyaloglóprogram segítségével akár 40-50 kilós fogyás is elérhetõ. Sajátos mûtéti módszer is született (bariatrikus sebészet) a kórosan kövérek emésztõtraktusának átszabására.

A túlsúlyosság kapcsán nemrég a Genfben megrendezett Európai Obezitás konferencián a gyógyszertárak e területet érintõ, jövõbeni szerepérõl is tárgyaltak a résztvevõk. Európai szakemberek és gyógyszerészek a patikák fokozott részvételét sürgetik a túlsúly elleni harcban. A gyógyszerészek döntõ többsége úgy véli, helyzetükbõl adódóan, tanácsadással és támogatással sikeresen segítheti a súlyproblémákkal küzdõket. (A gyógyszertári felmérést 2008 tavaszán az ICM Research - 350 cseh, német, francia, lengyel, szlovák és brit gyógyszertár bevonásával végezte.) A genfi konferencián dr.Terry Maguire, az Észak-Ír Gyógyszerészeti Társaság korábbi elnöke úgy fogalmazott, hogy sürgõs feladat hárul a patikusokra is - az orvosok, a diétetikusok, a pszichológusok, és persze a nevelõk, szülõk mellett. A legfõbb felelõsség azonban változatlanul az életmódváltásra ítéltetett egyén vállán nyugszik, fogalmazott az ír szakember a kórosan terjedõ túlsúlyosság problémájáról szólva.

(fabet)