2024.04.26. - Ervin

Jelentõsen emelkedett a szifiliszben szenvedõ betegek száma

Az ausztriai AIDS-állomásokon újabban nem csak HIV-szûrést végeznek, hanem másfajta vizsgálatot is hirdetnek, méghozzá olyan vértesztet, amellyel megállapítható az esetleges szifiliszes fertõzés.

Az ok: az utóbbi években jelentõsen megugrott a szifiliszes megbetegedések száma az országban. Míg 1990-ben csak 198 esetet jegyeztek fel, tavaly már 464 volt az új fertõzések száma. A pénteki osztrák sajtóban közzétett adatok szerint ráadásul az irányzat folytatódik, az idén január és augusztus között több mint 300 fertõzés fordult elõ.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A legveszélyeztetettebbek a homo- és biszexuális férfiak. Az õ esetükben 200-300-szoros annak az esélye, hogy megfertõzõdnek. A szakértõk kiváltképpen azért tartják az önmagában is súlyos nemi betegségnek számító vérbajt, mert olyan tünetekkel jár, amelyek megkönnyítik az immunhiányos betegséget, az AIDS-et okozó HIV-vírus bejutását a szervezetbe.

A szifilisz (más néven luesz vagy vérbaj) széles körben a 15. században terjedt el Európában, és elõször a mediterrán országokban, mindenekelõtt Franciaországban okozott járványokat. A betegek száma a második világháború alatt érte el a csúcsot, azután - a penicillin felfedezésének köszönhetõen - elterjedtsége erõteljesen apadni kezdett.

A fertõzés oka legtöbbször a nemi érintkezés, de ismeretes veleszületett szifilisz is, amikor a fertõzött anya adja át a betegséget a születendõ gyermeknek. Létezik egyéb, nem nemi úton szerzett megbetegedés is, például nyílt sebbe kerülõ fertõzött testváladékkal. A kórokozó a hüvely vagy a száj nyálkahártyáján, esetleg a bõrön keresztül hatol be a szervezetbe.

Órák alatt eléri a legközelebbi nyirokcsomókat, majd onnan a vérkeringés útján szétszóródik a szervezetben. A tünetek általában a fertõzés után 3-4 héttel jelentkeznek. A betegség évekig fennállhat, és ha nem kezelik, szív- és agykárosodást, sõt halált is okozhat.

A tünetek közé tartoznak a nemi szerveken vagy azok környékén keletkezõ fekélyek, késõbbi szakaszokban pedig bõrkiütések és szájfekélyek. A bõr- és nyálkahártyán kialakuló sebek elõsegíthetik a HIV-vírus benyomulását a szervezetbe.