2024.05.12. - Pongrác

Õssejtekkel állították helyre állatok látását és hallását

Washington - Embrionális õssejtekkel helyre lehet állítani az állatok látását és hallását - jelentették be amerikai és dél-koreai kutatók az Egyesült Államokban az Idegtudományi Társaság kongresszusán.

Az egyik kutatócsoport tengeri malacok hallását "javította" meg emberi csontvelõbõl nyert õssejtek révén, míg a másik békákból nyert õssejtekkel "növesztett" mûködõ szemet az ebihalaknak.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A dél-koreai Csonnam Nemzeti Egyetem kutatói emberi csontvelõbõl nyert õssejtekbõl neuronszerû sejteket "állítottak elõ". Ezeket az idegsejtszerû képzõdményeket olyan tengerimalacok belsõ fülébe ültették be, amelyeket vegyszerek segítségével fosztottak meg hallásuktól. Három hónappal késõbb valamelyest javult a tengerimalacok hallása.

A kutatók a belsõ fül receptorsejtjeit, az úgynevezett szõrsejteket akarták helyreállítani, amelyek kulcsszerepet játszanak az emlõsök hallásában. (A szõrsejtek a hallás érzékszervében, a Corti-szervben találhatók, ahol a mechanikus rezgés idegingerületté alakul át.) A továbbiakban valami hasonlóval szeretnének megpróbálkozni az emberek vonatkozásában is.

"Amikor ezek az érzékeny szõrsejtek zajártalom, autoimmun betegség, toxikus vegyületek, vagy a kor miatt elpusztulnak, az emberek és az emlõsök elveszítik a hallásukat. A madarak és a hüllõk sokkal szerencsésebbek ilyen vonatkozásban, sérült szõrsejtjeik idõvel regenerálódnak, s visszanyerik hallásukat" - hangsúlyozták a dél-koreai kutatók.

A New York állambeli Syracuse-i Egyetem kutatói békáktól nyert õssejtekkel mûködõ szemeket növesztettek megvakított ebihalaknak.

Általában a békáktól nyert õssejtek bõrsejtekké alakulnak át. Az amerikai kutatók viszont hét különféle genetikai faktort vetettek be, amelyek "bekapcsolták" a "szemformáló" géneket. Az átalakított sejteket beültették, s az ebihalak a jelek szerint láttak, mivel a tartályuk jobban megvilágított része felé igyekeztek. A "normális" ebihalak ugyanis mindig a világosság felé igyekeznek, a megvakítottak pedig körbe-körbe úszkálnak a tartályban.