2024.04.20. - Tivadar

Néhány tudnivaló cukorbetegeknek, ha utazni készülnek

Utazunk üzleti célból vagy kikapcsolódni, pihenni. A cukorbetegség nem lehet akadálya annak, hogy utazzunk, de a zavartalan és biztonságos célba jutáshoz megfelelõen fel kell készülni.

Elõzetes felkészüléssel és megfelelõ körültekintéssel minden cukorbeteg bátran vállalkozhat akár rövidebb, akár hosszabb utazásra. Az elsõ és legfontosabb: az utazást alaposan meg kell tervezni. A szabadság ne jelentsen szabadosságot a cukorbetegség kezelésében, az otthon követett rendszer legyen érvényes a pihenés napjaiban is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Fontos szempont az utazás céljának eldöntése: pihenni indulunk a tengerpartra, városlátogatás, körtúra a program, esetleg hegymászás, vízi- vagy kerékpártúra a cél. Az utazás lefoglalásakor célszerû érdeklõdni, hogy a szállodában van-e lehetõség diabetikus étkezésre, van-e orvosi felügyelet a helyszínen, illetve milyen az adott ország egészségügyi hálózatának fejlettsége. Trópusi országokba történõ utazáskor gondoskodni kell a kötelezõ védõoltások beszerzésérõl is, errõl a gondozó orvostól kaphatnak bõvebb tájékoztatást. Mindenképpen célszerû már jóval az utazás elõtt felkeresni a gondozó orvost, és segítségével megtervezni az utazást.

Külföldre utazáskor feltétlenül rendelkezzünk megfelelõ egészségügyi biztosítással, a biztosítót tájékoztatni kell a cukorbetegség meglétérõl. Vigyünk magunkkal igazolást (a gondozó fejléces, pecsétes papírján) betegségünkrõl, ajánlott egy világnyelven és a fogadó ország nyelvén írt dokumentumot magunkkal vinni. Szintén célszerû diabetes igazolvány vagy igazolás - ezt hordjuk mindig magunknál - melyen szerepel az alkalmazott kezelési mód, szintén legalább két nyelven, Egyes országokban a fecskendõvel önmagát oltó ember látványa felkeltheti a rendõrség érdeklõdését is, emiatt, illetve a fecskendõ országba bevitelét is megkönnyítik ezek az igazolások.

Mit tartalmazzon az úti csomag? Gyógyszerek, inzulin, fecskendõk, penek és tûk, glukagon, vércukormérõ gép, tesztcsíkok, szõlõcukor mindig legyenek kéznél. Az utazás váratlan okból a tervezettnél hosszabb is lehet, így mindig legyen - akár egy héttel hosszabb idõre is - elegendõ mennyiség mindenbõl. Az üveg ampullákat gondosan kell csomagolni és óvni a szélsõséges hõhatásoktól. Nem szabad repülõgépen poggyászként feladni, sem autóbuszon, autóban, a csomagtérben, ablak közelében elhelyezni. Autóban, a kesztyûtartóban vagy hûtõtáskában, repülõgépen kézipoggyászként kell az inzulint szállítani. Mindig legyen a kézipoggyászban néhány falat snack is (cukorka, nem diabetikus üdítõ, sajt, mûzli szelet stb.), az étkezési idõpontok, pl. késések miatt önhibánkon kívül módosulhatnak.

Gépkocsival, autóbusszal történõ utazás esetén fontos szempont, hogy a vezetés is energiafelhasználással jár. Idõszakos megállásokról, mozgásról, közti étkezésekrõl utazás közben is gondoskodni kell. A cukorbetegség szövõdményeként károsodott vérkeringés és a tartós láblógatás súlyos következményeket okozhat. Az esetlegesen elõforduló hipoglikémia baleseti veszélyforrás lehet. Vízi utazás, repülõút esetén a hányás, szédülés tüneteivel jelentkezõ tengeri vagy légi betegség az anyagcsere kisiklásához vezethet. B6 vitamin, Daedalon, segíthet ilyen helyzetekben. Repülõút esetén a cukorbetegségrõl, diétás igényekrõl a légitársaságot az utazás megkezdése elõtt pár nappal tájékoztatni kell.

Tablettával kezelt cukorbetegségben is elmondható, hogy a több mozgás javít(hat)ja az anyagcserét. A megszokott étkezések betartása esetén csak a fizikai aktivitás fokozása esetén fordulhat elõ vércukorszint-esés, ez azonban a tabletták egy csoportjánál elhúzódó, kórházi kezelést igénylõ is lehet. Fel kell hívni a figyelmet arra is hogy az elõírt tabletta szedésének kihagyása vagy a diéta áthágása az anyagcserét károsítja.

Fontos szempont hosszú utazásoknál az idõzónák átrepülésének kérdése. Részletességgel a hely korlátozottsága miatt nem szólhatunk, de általánosságban elmondható, hogy nyugati irányba történõ utazáskor az ébrenlét ideje nyúlik meg, a nap hosszabbodik. Inzulinkezelésben részesülõknek ez általában egy plusz "gyors" hatású inzulin többletet jelent és el kell tolni a lefekvéskor adott bázis inzulin beadásának idejét. Ne feledkezzünk meg az ilyenkor is szükséges közti étkezésrõl sem. Keleti irányú utazáskor a nap relatíve rövidül, így értelemszerûen eggyel kevesebb adag "gyors" inzulin, és egy fõétkezés kihagyása célszerû. A bázisinzulin mennyiségét is csökkenteni kell ilyenkor.