2024.05.07. - Gizella

Recept nélküli köhögéscsillapító miatt kerültek intenzív osztályra a kisgyerekek

Recept nélküli köhögéscsillapító miatt kerültek intenzív osztályra a kisgyerekek
Az USA-ban jelentõs számban kerülnek kisgyermekek intenzív osztályra - életveszélyes tünetekkel - a recept nélkül kapható megfázás- és köhögéscsillapító gyógyszerek használata következtében.

Az amerikai Betegségellenõrzõ és Megelõzõ Központ (CDC) adatai alapján Amerikában évente mintegy 7000 11 év alatti gyermek szorul sürgõsségi ellátásra a nátha és köhögés kezelésére szolgáló gyógyszerek miatt. Az FDA ajánlása szerint kétévesnél fiatalabb gyermekeknek nem adhatók ilyen készítmények.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mindez annak ellenére történik, hogy az Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal (FDA) legutóbbi ajánlása szerint kétévesnél fiatalabb gyermekeknek - éppen az életveszélyes komplikációk megjelenésének kockázata miatt - nem adhatók ilyen készítmények.

A pittsburghi gyermekkórház sürgõsségi osztályának vezetõje, Dr. Raymond Pitetti a Pediatrics folyóirat augusztusi számában kifejtette, a fent említett gyógyszerek kisgyermekeknél légzésleállást (apnoét) okozhatnak.

Dr. Randall G. Bond, a cincinnati gyermekkórházban mûködõ Cincinnati Gyógyszer- és Méreginformációs Központ orvos-igazgatója ezzel szemben úgy véli, amellett, hogy az ilyen átfogó vizsgálatok "hasznosak" lehetnek, "túl sok az ismeretlen tényezõ ahhoz, hogy következtetéseket vonhassunk le a (nátha- és köhögéscsillapító gyógyszerek és az életveszélyes tünetek közötti) kapcsolatról. Számos lehetõség vetõdött fel, de a kérdés az, mit teszünk ezután? Nem tudjuk, van-e ok-okozati összefüggés" - tette hozzá.

Egyes szakértõk felvetették, szándékos vagy nem szándékos mérgezések is szerepet játszhatnak a gyermekekben jelentkezõ életveszélyes mellékhatások kialakulásában, azonban mostanáig a téma szisztematikus tanulmányozására nem került sor. Pitetti és munkacsoportja ezért 274 kétévesnél fiatalabb gyermeken végzett teljes vizeletvizsgálatot. A gyermekek mindegyike életveszélyes tünetekkel került kórházba.

A minták közül 13 (4,7%) bizonyult pozitívnak valamilyen vény nélkül kapható megfázás- vagy köhögéscsillapítóra, az érintettek szülei azonban tagadták, hogy ilyen készítményt adtak volna gyermeküknek. Pitetti mindezt háromféleképpen magyarázza: a szülõk a tünetek fellépését követõen szégyellték bevallani, hogy kezelték gyermeküket, a gyermek szervezetébe szoptatás útján jutott be a gyógyszer, vagy a szülõk szándékosan tettek kárt gyermekükben.