Egyes gyógyszerek: a gyógyszerekkel szemben fellépő reakciók közé tartozhat a bőrkiütés és viszketés.
Belgyógyászati betegségek: viszketéssel járhatnak egyes májbetegségek, a lisztérzékenység, veseelégtelenség, vashiányos vérszegénység, pajzsmirigybetegség, rosszindulatú betegségek. A viszketés ilyenkor általában az egész testet érinti, nem csak egy adott területre lokalizálódik.
Terhesség: sok terhes asszony beszámol arról, hogy a terhessége alatt a has, a combok, a karok és a mellek területén gyakran érez viszketést, illetve egyes viszketéssel járó bőrbetegségek is rosszabbodhatnak a terhesség folyamán.
Pszichés okok: sokszor vizsgálatok sorozatán is átesik a beteg, és nem derül fény a kiváltó okra, ilyenkor felmerül pszichés ok lehetősége. Nehezíti a diagnózist, hogy vakarás hatására pszichés ok mellett is bőrvastagodás, bőrtünet alakulhat ki, mely további viszketést okoz, és további vakaródzásra készteti a beteget.
Mikor fordulj orvoshoz?
- Ha az egyéb tünetekkel nem járó viszketés 2 hétnél tovább tart, és öngyógyításra nem javul.
- Ha súlyos és az életminőséget nagymértékben befolyásoló viszketésről van szó, illetve ha a viszketés alvászavart okoz.
- Ha belgyógyászati tünetekkel jár.
- Ha bőrkiütéssel jár.
- Ha egyszerre több családtagon jelentkezik.
- Ha az egész testet érinti.
- Ha nagymértékű fáradtság, emésztési panaszok, vizelési panaszok, láz, bőrkiütés kísérik.
A viszketés szövődményei:
- A sokáig tartó viszketés és vakarás ördögi kört alakít ki, hiszen a vakarás tovább növeli a viszketés mértékét.
- Hosszabb idő után a bőr megvastagodik, durva tapintatúvá válik, vöröses vagy barnás színű lehet.
- A vakaráskor keletkező apró hámsérülések ideális bejutási kapui a bőrt megfertőző mikroorganizmusoknak, így másodlagosan bőrfertőzések alakulhatnak ki.
