2024.05.14. - Bonifác

Néhány dolog, ami puffadást okoz

Néhány dolog, ami puffadást okoz
Néhány dolog, ami puffadást okozAzt mindenki tudja, hogy bizonyos ételek felelősek lehetnek a fokozott gáztermelődésért és a puffadásért. Ezek közé tartozik a káposzta, a karfiol, a brokkoli. Mások azzal is tisztában vannak, hogy rájuk személy szerint mi hat rosszul: van, aki a tejet nem bírja, más viszont bizonyos gyümölcsöket. Azonban időnként előfordul, hogy valaki odafigyel az étkezésére, mégis többször érzi magát puffadtnak, felfúvódottnak. Az antibiotikumok nemcsak a betegséget okozó mikrobákat, baktériumokat pusztítják el, hanem a bélrendszerünkben élő fontos jó baktériumokat is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ezek nemcsak az immunrendszerünk megfelelő működéséhez járulnak hozzá, de segítenek például bizonyos vitaminok szintézisében, és természetesen a táplálék megemésztésében is. Ha ezek elpusztulnak, akkor a táplálékot sem tudjuk megfelelően feldolgozni - ennek következménye lehet a gázképződés és a puffadás.

Vannak hölgyek, akiknél a menstruáció előtti időszakot a puffadás, fokozott gázképződés is megnehezíti. Ennek oka a megváltozott hormonegyensúlyban keresendő. Ha bizonyos hormonok magasabb arányban vannak jelen a szervezetben, akkor az a bélmozgások lelassulásához, a székletürítés gyakoriságának csökkenéséhez, ezen keresztül székrekedéshez, puffadáshoz és hasfájáshoz vezethet. Hasonlóképpen, a hormonterápián lévő hölgyek, a kismamák vagy éppen a nőgyógyászati problémával küzdők (PCO-szindróma, petefészekrák stb.) is gyakrabban szenvednek a puffadástól.

A dohányzás, a rágógumizás és a stressz szorosan összefüggnek - legalábbis a puffadás szempontjából. Mindhárom esetben ugyanis az egyén hajlamos lehet arra, hogy túl sok levegőt nyeljen le (akár a rágó mozdulatok, akár a mély szippantások vagy éppen a stresszel kapcsolatos fokozott levegővétel miatt), mely aztán megreked a gyomorban, illetve a bélrendszerben - ez pedig egyenes út a puffadáshoz.


A széndioxiddal dúsított üdítők nemcsak azért okozhatnak puffadást, mert túl sok levegőt nyelünk a fogyasztásuk közben, hanem azért is, mert a széndioxid apró buborékjai a gyomorban és a belekben is megmaradnak. Emellett sok üdítőben találhatóak meg mesterséges édesítőszerek, színezékek és tartósítószerek, melyeket nem tud megfelelően feldolgozni a szervezet, így ezek is okozhatnak puffadást.

A rosszul illeszkedő műfogsor is okozhat puffadásos panaszokat. A műfogsor viselője ugyanis több levegőt, illetve több - apró légbuborékot is magában foglaló - nyálat nyelhet le, így a levegő felhalmozódhat a gyomorban, illetve a bélrendszerben.