2024.04.26. - Ervin

Ultrahanggal és mágneses tér segítségével juttatták el a gyógyszert az agytumorba

Ultrahang és erõs mágneses tér segítségével sikerült tajvani kutatóknak célzottan eljuttatni az egerek agydaganatába a kemoterápiás készítményt.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A gyógyszerek megfelelõ eljuttatása az agyszövetbe nehézkes a vér-agy gát védõ szerepe miatt. Ez a gát az agyi hajszálerek körül az idegsejtek nyúlványai által képzett anatómiai védvonal, amely szabályozottan korlátozza a véráramból a vízben oldódó kémiai anyagok, nagyobb molekulák (például kemoterápiás szerek, antibiotikumok, kontrasztanyag) bejutását az agyszövetbe. Ez a védelmi vonal sok szempontból óvja az idegszövetet, viszont bizonyos gyógyszerek bejutásának megakadályozásával a gyógyszeres terápia akadályai is lehet.

A tajvani kutatóknak sikerült "kicselezniük" a védõmechanizmust: fókuszált ultrahanggal idõlegesen sikerült "rést ütniük" a vér-agy gátban, és "átlökni" rajta a gyógyszermolekulákat hordozó aprócska mágneses részecskéket. Miután a piciny részecskék bekerültek a véráramba, további útjukat MRI (mágneses rezonancia) képalkotó berendezés keltette erõs mágneses mezõk segítségével navigálták, hogy célzottan eljuttassák a gyógyszert az agydaganatba.

A kombinált kezelésben részesült egerek tovább éltek, mint azok a fajtársaik, amelyeknél vagy az ultrahangot, vagy az MRI-t, vagy a kemoterápiás készítményt alkalmazták külön-külön.

"E módszer legfõbb célja növelni a kemoterápiás szerek koncentrációját az agyban" - hangsúlyozta Kuo Csenvej (Kuo Chen Wei), a taojüani (Taoyuan) kórház vezetõ idegsebésze, a tanulmány vezetõ szerzõje.

Ismertetése szerint jelenleg a temozolomide (Temodar) az agydaganatok kezelésére alkalmazott legfõbb kemoterápiás készítmény. A gyógyszert kapszulákban alkalmazzák, ám a készítménynek csupán a töredéke jut be az agyba, és igen alacsony koncentrációban halmozódik fel a daganatban. "A készítmény képes átjutni a vér-agy gáton, de igen kis mennyiségekben, és mivel alacsony a koncentrációja a tumorban, a daganat mindig kiújul" - emelte ki Kuo Csenvej.

Az agytumorok kezelésére szolgáló kemoterápiás készítményeket intravénásan is befecskendezhetik, mégpedig igen magas adagokban, hogy a szer biztosan eljusson a daganatos területre. A páciensek választhatják a mûtétet is.

Mint a tajvani idegsebész kifejtette, az utóbbi években megnõtt az igény az agytumorok hatékonyabb és kevésbé invazív kezelésére. A daganatos betegeket hosszabb ideig tudják életben tartani, ami azt jelenti, hogy nagyobb az esélye az agyi áttéteknek.

Kuo Csenvej reményei szerint a módszer finomítása után a humán terápiában is alkalmazható lesz. "Fejlesztem a +kézbesítés+ módszerét, és a nanorészecskék meghonosodhatnak a gyógyászatban" - mutatott rá, hozzátéve, hogy az eljárás révén csökkenthetõ a szervezet egészének a gyógyszerterhelése, és enyhíthetõk a kemoterápia kellemetlen mellékhatásai.