2024.04.24. - György

A hajhullás hátterében meghúzódó problémák

A hajhullás hátterében meghúzódó problémák
A hajhullás hátterében meghúzódó problémákMindenkinek hullik a haja, ez teljesen természetes folyamat - de csak egy bizonyos mértékig. Ha azonban csomók maradnak a kádban minden hajmosás után, az komolyabb problémára utalhat. A telogén effluvium lényege, hogy a hajszálak között a nyugalmi fázisban lévők száma hirtelen megnövekszik, és viszonylag gyorsan érkezik el a telogén fázis, vagyis a hajhullás. Nagyon gyakori terhesség, nagyobb műtétek, drasztikus fogyás vagy extrém stressz után 6-12 héttel, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Könnyű felismerni, mert általában hajmosás, fésülködés során hullik ki nagy mennyiségű hajszál, és a hajszálak végén jól megfigyelhetőek a fehér hajhagymák is. Sokszor elég kivárni, hogy új ciklus kezdődjön a hajunk életében (ez általában két hónap), ha pedig gyógyszerek okozzák, akkor azok megváltoztatása megoldást jelenhet. Ha a stressz okozza, akkor mindenképpen érdemes megtalálni annak forrását és lehetőség szerint kezelni a problémát, például különböző stresszkezelési technikákkal.

Örökletes hajhullás:

A genetikai eredetű hajhullás, vagyis az androgén alopécia a hajszálak elvesztésének leggyakoribb oka, és sajnos a felmenőinket kell érte felelőssé tenni. A nőknél általában a frufru vonalától indul el ez a típusú hajhullás, és akár a húszas éveinkben is jelentkezhet. Időnként az egész hajas fejbőrre kiterjed. Bár teljesen gyógyítani nem lehet, helyi kezeléssel vagy gyógyszerekkel csökkenthető a hajhullás mértéke.

Pajzsmirigyproblémák:

A pajzsmirigy alulműködése több millió embert, főként nőket, érint világszerte. A szervezet túl kevés pajzsmirigyhormont termel, ami hatással van az anyagcserére, a hangulatunkra és természetesen a hajunk növekedésére is. Ha a hajhullás mellé súlynövekedés, fáradékonyság, székrekedés, depresszió, koncentrálási nehézségek is társulnak, mindenképpen érdemes hormonvizsgálatot végeztetni. A pajzsmirigyhormon túltermelődése is okozhat hajhullást, az anyagcsere felgyorsulása miatt. Ezt szintén hormonvizsgálattal lehet kideríteni. Mindkét betegség gyógyszerrel kezelhető.


Vashiányos anémia:

A vashiányos anémia során a szervezetünkben nincs elég vörösvérsejt, így a sejtek egy részéhez nem jut elég oxigén. A tünetek közé tartozik az állandó kimerültség, a gyengeség, a sápadt bőr, a fejfájás, a hideg végtagok és természetesen a hajhullás is. A vashiányos vérszegénységet vérvizsgálattal lehet kideríteni, és viszonylag könnyű tenni ellene: egyrészt, étrend-kiegészítő formájában is pótolhatjuk a vasat, másrészt magas vastartalmú ételek fogyasztásával is feltölthetjük a kimerült raktárainkat. Vasban gazdag ételek a vörös húsok, a hüvelyesek és a zöld leveles zöldségek. Érdemes ezeket C-vitaminnal vagy azt tartalmazó ételekkel együtt fogyasztani, így ugyanis segíthetjük a vas felszívódását.

Fejbőrgondok:

A fejbőr megbetegedései gyakran helyi gyulladásokat is okoznak, amelyek nagyon megnehezítik az egészséges hajnövekedést, illetve hajhullást okozhatnak. Ezek közé a betegségek közé tartozik a korpásodás (szeborrheás dermatitisz), a pszoriázis és a gombás fertőzések. A fejbőr betegségeinek jellegzetes tünetei vannak: fehér vagy sárgás lehulló bőrdarabkák, zsíros vagy éppen nagyon száraz bőr, viszketés, vörös vagy fehér foltok. A legtöbb betegség helyileg vagy szisztémásan kezelve gyógyítható, karban tartható.

Alopécia areata:

Az alopécia areata egy viszonylag gyakori autoimmun betegség, melynek során a szervezet megtámadja és elpusztítja a hajhagymákat. Egyformán érinthet férfiakat és nőket. Az oka ismeretlen, de a szakemberek szerint stressz vagy valamilyen betegség is közrejátszhat a kialakulásában. Az alopécia areata kerek, sima, szőrtelen, kopasz foltokat okoz a fejbőrön, a szemöldöknél vagy a lábakon. A gyógyszeres kezelés általában segít.

Túl sok hajformázás:

A hajnak egyáltalán nem tesz jót, ha túl sokat mossuk, formázzuk, vasalgatjuk, sütögetjük. A vegyi anyagok és a hő ugyanis elgyengítheti a hajat, mely így töredezetté válik és ki is hullik. Gyakran a kezelések kombinációja okozza a haj tönkremenetelét. Ezt a típusú hajhullást arról ismerhetjük fel könnyen, hogy a kihullott hajszálak végén nincs ott a hajhagyma, a hajszál ugyanis egyszerűen eltörik. Megelőzni könnyebb, mint kezelni: ne használjunk túl sok terméket, és óvakodjunk attól, hogy a hajat túlságosan felhevítsük.