Azon túl, hogy zuhanunk, illetve végtagjaink „kisülnek”, egyéb gondokra is visszavezethető az alvási rángás. Igen kézenfekvőek például a stressz vagy a kényelmetlen alvási körülmények, amitől szervezetünk nem kapcsol ki, így az alvási elernyedés szakaszosan következik be.
A kevésbé kézenfekvő okok mellett érdemes a nyugtalan láb szindrómát is megemlíteni. A probléma nem kellően ismert, ami megnehezíti a tünetek azonosítását és kezelését, de az eddigi felmérések szerint a 30–79 éves korosztály közel tíz százalékát érinti. A nyugtalan láb szindróma a láb kényszeres mozgatását jelenti, mely gyakran jár együtt jelentős fájdalommal. Érdekes, hogy a nőket nagyobb százalékban érinti a szindróma, de mindkét nem esetében jellemző, hogy minél idősebb valaki, annál nagyobb eséllyel tapasztalja magán.

- a beteg nem tudja megmagyarázni, hogy miért, de valamiért állandóan mozgatnia kell a lábát;
- jellemző a furcsa, szúró, égető, csontokban és vénákban jelentkező fájdalom;
- napközben alig észrevehető, de ahogy közeledik az este, egyre rosszabb;
- általában nyugalmi állapotban jelentkeznek a tünetek.
Az esti lefekvés és az elalvás időszaka a nyugtalan láb szindrómásoknak nehezebb, hiszen ilyenkor, a lábak elernyedésével mozgatásuk abszolút kényszeressé válik. Ha a beteg nem észleli is a tüneteket, az agya igen, és akár álmában is meg-megrántja az érintett végtagot. Súlyosabb esetben a probléma alvási zavarokhoz, napközbeni kialvatlansághoz vezet, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A nyugtalan láb szindróma hátterében nem tudni, mi áll, de közvetve összefüggésbe hozható a vashiánnyal, előrehaladott veseelégtelenséggel, terhességgel, cukorbetegséggel.
