2024.05.06. - Ivett, Frida

Tavasszal felbukkanó betegségek

Tavasszal felbukkanó betegségek
Tavasszal felbukkanó betegségekAhogy az influenza a téli, a strandbetegségek a nyári, a hirtelen meghűlés pedig az őszi évszak jellemző betegsége, a tavasznak is megvan a maga néhány kellemetlen meglepetése. A nagy napfürdőzésben ne feledkezz meg róluk, védekezz ellenük, ismerd fel tüneteiket, és időben kezeltesd magad! Bár a gyomorfekély nem évszakhoz köthető betegség, intenzitása, kiújulása igenis periodikus: tavasszal és ősszel jobban kínozza a betegeket, mint a nyári-téli nyugalmi időszakban. Bár a kutatók nincsenek tisztában az okaival, de a legtöbb új fekélyt is ilyenkor diagnosztizálják.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A gyomorfekély 3 tünete

A gyomorfekély elsődleges tünete a gyomorszáj tájékán jelentkező erős, égő fájdalom, amely az étkezések időpontjától távolodva egyre erősödik, majd az újabb étkezéssel teljesen megszűnik. Ezt nevezik éhségfájdalomnak.

A gyomorfekélyt jellemzi még a rendszeres savas felbüfögés és a sok esetben állandó – vagy étkezéssel, dohányzással, kávéval összefüggő – gyomorégés.

Mit okozhat a gyomorfekély?

Ha gyomorfekélyre utaló jeleket észlelsz magadon, feltétlenül nézesd meg szakorvossal, és mielőbb kezdd meg az előírt kezelést, hiszen következményei, szövődményei nagyon súlyosak lehetnek. Ha a fekély érfalat ér, vérzés jelentkezik. Ha a fekély perforál – ami inkább a nyombélfekélyekre jellemző –, súlyos hashártyagyulladást okozhat, mely az esetek egy részében halálos kimenetelű. Ha a fekély miatt a gyomor és a nyombél között szűkület keletkezik, a táplálék nehezen jut tovább a gyomorból. Egy idő után ez gyomortágulatot okozhat. Nem utolsósorban pedig a fekélyek egy kis része bizonyíthatóan rosszindulatú gyomorrákká fajulhat.

Tavaszi fáradtság

A tavaszi fáradtság a szakemberek szerint nem betegség, inkább hiányállapot: tavaszra kimerül a szervezet előző nyáron felhalmozott vitamin- és energiatartaléka. A hosszú, borús, hideg téli hónapok átvészelésére a szervezet minden vitamin- és ásványianyag-tartalékát feléli, hiszen energiára és erős védekezőképességre van szüksége, hogy elkerülje a különböző vírusos járványokat. Így tavaszra – éppen amikor már jön a jó idő – teljesen kimerül, és azonnali utánpótlásért kiált.
Tünetei, ahogy a nevében is benne van, a fáradtság, az ingerlékenység és a kimerültség, melyeken a különböző fronthatások és a változékony időjárás nem segít.

A legjobb megoldás, ha mielőbb elegendő vitaminnal – lehetőleg természetes formában – látod el szervezeted, igyekszel minél gyakrabban szellőztetni, minél több időt a szabadban tölteni, és lehetőleg heti rendszerességgel mozogni.

Tavaszi pollenallergia

Ahogy a nap kisüt, ahogy az első hajtások, rügyek kibújnak, ahogy a természet felébred, az allergiások gyakorlatilag máris készíthetik a zsebkendőket. Amilyen csodaszép a burjánzó növényzet, és testet-lelket melengető a napsütés, legalább olyan kínszenvedés az allergiával járó tünetegyüttes.

A pollenallergia tünetei

A tavaszi allergia elsősorban szénanátha formájában jelentkezik, olykor-olykor allergiás kötőhártya-gyulladással kiegészülve:

- állandó orrfolyás;
- orrdugulás, melytől az éjszakák igen kellemetlenné válnak;
- tüsszögés;
- ritkább esetben asztmás roham;
- viszkető, vörös szem;
- könnyezés.

Gyakori, hogy a tavaszi pollenallergia ételallergiával párosul, mely nagyrészt a gyümölcsfogyasztást érinti. Ilyenkor a keresztallergiás beteg ajka, nyelve megduzzad, csalánkiütések jelennek meg a testén, nehezen nyel, és viszket a torka.
Ha allergiára gyanakszol, a lehető leghamarabb fordulj allergológus szakorvoshoz, hiszen a szakorvosi diagnózis után a megfelelő terápiával sokszor nemcsak a tüneteket, de magát a problémát is nagy eséllyel meg lehet szüntetni.