2024.04.20. - Tivadar

A hajhullás okai

A hajhullás okai
Idõrõl idõre sokan tapasztalják a hajhullást, amely szerencsés esetben néhány hét vagy hónap alatt abbamarad, de akár tartósan is fennállhat. A jelenség hátterében számos tényezõ állhat, köztük akár hormonális eredetû is. Napi 40-60 szál haj elvesztése természetes jelenség. Ha ehhez képest feltûnõen megnõ a kihullott szálak száma és nem nõ normálisan újra a haj, már kóros hátteret érdemes feltételezni. A hajhullás lehet foltos vagy szétszórt. Az elsõ esetben a szervezet védekezési rendszere valamilyen tévedés miatt a hajhagymák ellen fordul.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ennek hátterében gyakran áll egyfajta góc (akár egy mandulagyulladás), és ha ezt sikerül kideríteni és például antibiotikummal kezelni, a hajhullás megállhat.

Diffúz hajhullásról beszélünk, amikor a haj az egész fejbõrön megritkul. Átmenetileg diffúz hajhullás alakulhat ki szülés után, fertõzõ betegség, vagy vashiányos állapot, nem megfelelõ táplálkozás, vegetarianizmus esetén. Mindkét típusú hajhullás vezethet marandó kopaszsághoz, ha elpusztulnak a szõrtüszõk és a bennük található hajszemölcsök.

Az alkalmanként átélt és a krónikus, hosszú ideje fennálló stressz egyaránt okoz immunológiai és hormonális eltéréseket a szervezetben. Stresszhelyzetben olyan fehérjék képzõdnek („stressz fehérjék”és antitestek) amelyek károsíthatják a szervezet saját sejtjeit, és autoimmun betegséget is kiválthatnak. Az autoimmun folyamat egyrészt károsíthatja a pajzsmirigyet és csökkent mûködést eredményezhet – melynek egyik tünete a hajhullás -, másrészt az antitestek közvetlenül is károsíthatják a hajhagymákat.

Az alulmûködés (hypothyreosis) vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigymûtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is.

Az endokrinológiai kivizsgálás mellett a hajhullás okának kiderítésekor figyelembe kell venni sok más tényezõt is, amelyek szintén súlyosbíthatják a helyzetet. Ilyen például:
- a nyomelem-hiány, vas-, A-, és E-vitaminhiány
- az eltúlzott fogyókúra
- a fehérje és a vas hiánya, illetve egyoldalú táplálkozás - fõleg hatvan év fölött
- a dohányzás
- a gyógyszerek mellékhatása (fogamzásgátlók, béta-blokkolók)
- a gócok a szervezetben (például fogban, arcüregben, orrgaratban, epehólyagban)
- a hajat károsító kozmetikumok.