2024.04.20. - Tivadar

Leukémiás sejtek támadható pontjait azonosították

Leukémiás sejtek támadható pontjait azonosították
Japán tudósok 25 olyan DNS-szakaszt találtak leukémia-õssejtekben, amelyek célpontjai lehetnek az újabb rákgyógyszereknek.

A Science Translational Medicine címû tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók a genetikai állomány 25 olyan szakaszáról számolnak be, amelyek különösen aktívak voltak a leukémia-õssejtekben, így valamennyi alkalmas lehet új gyógyszercélpontnak.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Isikava Fumihiko kutatásvezetõ kollégáival 61 páciens leukémia-õssejtjeit hasonlította össze egészséges emberek vérképzõszervi õssejtjeivel. Isikava elmondta, az akut mieloid leukémiánál (AML) a legkomolyabb problémát az okozza, hogy gyakran kiújul, és végül a páciens halálához vezet.

"Most azonosítottuk a leukémia-õssejteket, amelyek a visszaesésért felelõsek... Igen fontos számunkra, hogy miként elõzhetjük meg a kiújulást az AML-es pácienseknél" - tette hozzá a kutatásvezetõ.

Az AML-t az abnormális fehérvérsejtek igen gyors növekedése jellemzi, melyek nem képesek felvenni a küzdelmet a fertõzésekkel. A páciensek nem csupán a fertõzésekkel szemben válnak esendõvé, hanem elvesztik vörösvérsejtjeiket is, amelyek az oxigént szállítják a szervezetben, így fáradékonnyá válnak, levegõhiánnyal küszködnek, végül belehalnak a betegségbe.

A leukémiának több tucat típusát különböztetik meg, sõt azokon belül altípusokat, melyek mindegyikét más-más úton lehet kezelni. Az elsõ kezelés után a fiatalok többsége, az idõsebbek fele meggyógyul a betegségbõl, ám a túlélési arány mégis alacsony a gyakori visszaesés, kiújulás miatt. Az összes AML-es páciens 20 százaléka éli túl a diagnózis utáni öt évet.