
Saját növesztésû, új szövetekkel és tartós protézisekkel érnék el brit kutatók, hogy akár százévesen is egy ötvenéves testével élhessen a jövõ embere - számolt be kedden leeds-i kutatók elképzeléseirõl a BBC hírportálja.
A Leeds-i Egyetem szakemberei öt év alatt 50 millió fontot (14,6 milliárd forintot) költenek olyan innovatív megoldások kifejlesztésére, melyek jó életminõséget tesznek lehetõvé idõs korban is. Új csípõ, térd és szívbillentyû kidolgozása szerepel az elsõ tervekben, ám a jövõben szinte minden testrészre sor kerülhet. A kutatók olyan beültethetõ szöveteket állítottak elõ, melyeket nem lök ki a szervezet, mert sajátjaként ismeri fel, kerámia labdából és kobalt-króm ötvözetbõl pedig egész életre szóló csípõprotézist készítettek, ugyanilyen technológiával most fejlesztik ki a mesterséges térdet is.
Az új típusú szívbillentyûk próbái Brazíliában folynak negyven páciens részvételével, az eddig eredmények biztatóak - mondta el Eileen Ingham, a kutatás vezetõje. Egy egészséges - emberi vagy állati, például sertésbõl származó - szívbillentyûbõl indulnak ki a kutatók, melynek sejtjeit különbözõ vegyszerekkel "elemésztik". A visszamaradó vázat ezek után a kilökõdés veszélye nélkül ültethetik be a páciensek szívébe, ahol megtelepednek rajta saját sejtjei. A technológiát már engedélyezte a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) is.