A tanácskozás az idegrendszeri zavarok jelentõségére kívánja felhívni a döntéshozók és a társadalom figyelmét - hangoztatta az akadémikus, a MITT tiszteletbeli elnöke.
Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
"A depresszió, a szorongásos zavarok civilizációs megbetegedésnek tekinthetõ. Az emberiség fejlõdése során idegrendszerileg nem alkalmazkodott még teljes mértékben a nagyvárosi léthez, a természettõl való majdnem teljes elszakadáshoz, a felfokozott munkatempóhoz" - mutatott rá Vizi E. Szilveszter.
Magyarázata szerint vidékrõl, a falvakból mindenki a nagyvárosokba igyekszik, egyre nagyobb városok alakulnak ki. Ez az úgynevezett csoportos toxicitás tünetét váltja ki: sok ember összezsúfolódása nagyon kicsi helyen feszültséget, konfliktusokat gerjeszt.
"Ezt állatkísérletekben is lehet bizonyítani. Ha például az állatokat csoportosan tartjuk, elhalálozási mutatóik a sokszorosa annak, amikor csupán néhány egyedet helyezünk el együtt" - fejtette ki az akadémikus.
Hozzájárul ehhez az információs társadalom okozta leterheltség is. A ma élõ ember agyába hatalmas mennyiségû és sebességû vizuális információ érkezik, ami vitathatatlanul hatással van egy olyan idegrendszerre, amelynek eddigi evolúciója egy merõben más környezetben játszódott le.
"Információ-túlsúly keletkezik, amelyet az emberi agy nem tud kellõen feldolgozni" - mondta Vizi E. Szilveszter, hozzátéve, hogy nehéz lenne azonban meghatározni, hogy ez a hatás milyen mértékben fejezõdik ki az idegrendszer betegségeiben.
"Az új technológiák, így a mobiltelefon révén állandóan elérhetõek vagyunk. Minden percben "alert-állapotban", állandó riadókészültségben, tettre készen kell lennünk" - magyarázta az agykutató.
Ismertetése szerint mindez olyan mértékben megterheli az idegrendszert, hogy este a fáradtság ellenére az emberek altató nélkül szinte már képtelenek elaludni, reggel pedig kávéval kezdik a napot.
"Ez a fajta ciklus megterheli, károsítja az idegrendszert, ehhez az ember még nem szokott hozzá. A modern életnek van egy furcsa, nagyon negatív hatása az idegrendszer mûködésére, s eredményeként szorongásos zavarok, depresszió lép fel" - hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter.