2024.04.25. - Márk

Beültethetõ súlycsökkentõ eszköz

Beültethetõ súlycsökkentõ eszköz
Új beültethetõ orvosi eszköz, amelyet a Mayo Klinika munkatársai fejlesztettek ki. Kevésbé extrém és visszafordítható alternatívát kínál más súlycsökkentõ sebészeti módszerekhez képest - olvasható a „Surgery” jelenlegi számában.

Az eszközt laparoszkópos eljárással implantálták a hasüregbe, úgy, hogy az elektródok a vagus ideghez és az idegszabályozóhoz vezetnek, amely egy pacemaker méretû készülék a bõr alatt. A hordozható rendszer bármikor eltávolítható.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A félévig tartó vizsgálat során három orvosi centrum közremûködésével, 31 betegen végeztek a vagus (bolygó) ideg blokkolását, vagyis VBLOCTM vagus blokkoló terápiát, és ezzel átlagban 15 százalékos fogyást értek el. A résztvevõk negyede több mint 25 százalékot, 3 páciens pedig több mint 30 százalékot fogyott.

A vizsgálat megtervezésében Michael Camilleri, a Mayo Klinika gasztroenterológusa segített. A cél az volt, hogy kevésbé erõszakosnak tûnõ alternatívát találjanak a jelenlegi súlycsökkentõ (bariátriai) mûtétekhez képest, amelyekkel persze jelentõs súlyvesztés érhetõ el. Az eddigi sebészeti technikában vagy lekötést alkalmaznak vagy úgynevezett bipass, részleges gyomorcsonkító mûtétet végeznek.

"A vagus ideg elektromos blokkolásával az elhízott páciensek már normális táplálékfelvételnél is teltnek érzik magukat”- magyarázza Camilleri. „A résztvevõk nem voltak semmilyen diétán, még tanácsadást sem kaptak, mint a típusos lekötõ vagy gyomorcsonkításos mûtétek elõtt. Azt akartuk megtudni, hogy egyedül az eljárással mekkora fogyás érhetõ el.”

Camilleri szerint a VBLOC terápia hasonló a szív-pacemakerhez, de ahelyett, hogy stimulálná a normális, szabályos szívritmust, nagy frekvenciájú elektromosságot használ az agy és a gyomor, valamint a hasnyálmirigy közötti idegimpulzusok blokkolására. A pacemaker folyamatosan ellenõrzi a szívet és szabályozza az ütéseket, a fogyni vágyó páciensek viszont egy kattintással aktiválhatják a VBLOC–t napközbeni viselés közben, így a blokkoló jel befolyásolja a gyomorfunkciókat, az elfogyasztott (kevesebb) étel pedig megemésztõdik étkezés után.

Camilleri szerint egy 300 beteggel és több orvosi centrummal készült úgynevezett kettõs vak kísérlet fontos lépés lesz a mûszer valós hatékonyságának megállapításához. „Egy nyílt kísérletnél, mint a jelenlegi esetben, mindig lehetõség van arra, hogy az eljárás azért mûködjön, mert a páciens hisz benne” - magyarázza. „A következõ vizsgálatban, amely már elkezdõdött, mindegyik páciensbe implantájuk az eszközt, de az esetek harmadában egy évig nem kapcsoljuk be a készüléket, azaz étkezések után nem blokkolódik az idegi jel; ezt álkezelésnek hívjuk. Sem mi, sem a páciens nem fogja tudni, hogy átmennek-e a blokkoló szignálok. Ez a tanulmány kideríti majd, hogy mennyiben felelõs a placebohatás a súlyveszteségért.”

Az elsõ vizsgálattal szemben lesz mód a személyes tanácsadásra és diétás módosításokra, ami sokkal valósághûbb összehasonlítást ad majd a vagusblokáddal elérhetõ súlycsökkenésrõl, összevetve az egyéb súlycsökkentõ sebészeti eljárásokkal. A szakember szerint a jelenlegi eredmények biztatóak, de csak a következõ vizsgálat derít majd fényt arra, hogy mennyire életképes alternatívája a VBLOC terápia az egyéb súlycsökkentõ sebészeti megoldásoknak, és mely betegeknél lehet hatékony.