2024.04.26. - Ervin

Stressz a hétköznapokban

Stressz a hétköznapokban
A stressz sokmindenkit érint. Tisztában vagyunk vele, hogy mi is ez a jelenség valójában? Tudjuk, hogy milyen tünetei vannak? És mi a krónikus stressz? Nemcsak mindennapjainkat nehezíti meg, de betegségek kialakulásához is vezethet. Tégy ellene!

Megfelelési kényszer, záros határidõ, hónap végi hajtás… Bármelyikre is gondolsz, gyorsabban verhet a szíved, összeszorul a gyomrod: amikor épp nyugalomra lenne szükség a precizitás érdekében, valahogy minden és mindenki rohan körülötted.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mindennapjaink jelensége az állandó stressz, a szüntelen mókuskerék. Napjainkban, ha meg szeretnéd tartani a munkádat, elõre szeretnél jutni a ranglétrán, nos, akkor hajtani kell. Vajon meddig tolerálható ez a létforma, és egyáltalán, mit okoz saját magad strsszelése rövid- és hosszútávon?

A stressz nem egyéb, mint az ember és a környezete közötti kölcsönhatás folyamatában felmerülõ, újszerû magatartási választ igénylõ helyzet - magyarázta elõször Sellye János. Egyszerûbben definiálva csak azok a kihívások stresszhelyzetek, melyek elõször kontrollálhatatlannak, megoldhatatlannak tûnnek, ám mégis megoldást követelnek.

A szakértõ szerint a stressz az ember szervezetébõl három, egymás után bekövetkezõ reakciót vált ki:
-Az elsõ a vészreakció, mely nem káros, sõt, fizikai, pszichológiai fejlõdésedhez is nélkülözhetetlenül fontos fázis. Már a gyerekkorban is kiemelt jelentõségûek a kihívások.
-A második reakció az ellenállás fázisa, amikor is legszívesebben kikerülnéd az adott helyzetet.
-A harmadik reakció a kimerülés állapota, mely akkor következik be, ha nem tudsz megbirkózni az új helyzettel. A feszültség kimerüléshez vezet, és ez már egyértelmûen káros.

A stressz kapcsán beszélni kell a stresszorokról is. Ezek a veszélyesnek minõsülõ környezeti hatások. Általában negatív életeseményeket kell ebbe a csoportba sorolni, mint például egy nagyon közeli, szeretett személy elvesztését. De pozitív elõjelû események is e halmazba írhatók, mint például a házasságkötés, a gyermekszületés. Az élettani, pszichológiai stresszreakciókat az határozza meg, hogy milyen az érintett lelkialkata, beállítottsága.

Mindezek miatt az emberek igen különbözõen reagálhatnak ugyanazon helyzetekre: az egyik ember számára egy bizonyos helyzet erõs rémületet okoz, míg a másiknak ugyanaz mámorító élményt nyújthat.



A krónikus stressz legkorábban jelentkezõ tünetei közé sorolhatóak a következõk: állandó fáradtság, kimerültség, levertség, depresszív lelkiállapot.
Ezek mellett tünetként megjelenhet még a bizonytalanság okozta döntésképtelenség, hiszen az érintett ódzkodik az újabb felelõsség terhétõl. Ehelyett inkább álomvilágot teremt magának, képzeleg, fantáziál, így is védekezni próbál. Ezzel párhuzamosan mindinkább bizalmatlanná válik. Nem meglepõ, hogy szeretteivel is egyre nehezebben jön ki, ráadásul hirtelen lobban haragra.

A stresszes ember idegei kezdik felmondani a szolgálatot, a teljes kimerültség állapotát éli meg. A következõ lépcsõfok a szervi problémák kialakulása. Sokan ugyanis cigarettához, nyugtatókhoz, rosszabb esetben alkoholhoz, droghoz nyúlnak rendszeresen, hogy a köréjük fonódó, állandóan feszült légkört valahogy el tudják viselni. A komoly egészségügyi problémák ekkor szinte már elkerülhetetlenek. Kimerültség, szédülés, rosszullétek, emésztési zavarok jelentkeznek.

Mindezek a kialakulófélben lévõ, igazán komoly betegségek egyértelmû testi tünetei, eltérõ hosszúságú lappangási idõvel. Óhatatlanul jelentkeznek olyan problémák is, mint az impotencia, vagy a szív- és érrendszeri betegségek.