
Ha egy nõ ösztönös vonzódása a genetikailag eltérõ férfiakhoz valamilyen módon gátlódik, nehézségek léphetnek fel akkor, amikor teherbe próbál esni, megnövekedik a vetélés kockázata, és megnyúlhatnak a terhességek közötti idõszakok. A genetikai diverzitás hiányának átörökítése a gyermekre pedig az immunrendszerét is gyengítheti. A kutatók szerint az emberek testszag alapján is választanak partnert, és általában olyanokhoz vonzódnak, akinek eltérõ a genetikai felépítése, ezáltal fenntartva a genetikai változékonyságot. A fõ hisztokompatibilitási komplexhez (MHC) tartozó gének, melyek a szervezet immunválaszának kialakításában játszanak szerepet, jelentõs szerepet játszanak a testszag létrehozásában is a bõrbaktériumokkal kialakított kölcsönhatás révén. Így ezek a gének azt is segítenek meghatározni, kik találnak minket vonzónak.
A kutatócsoport azt vizsgálta, hogyan befolyásolják a fogamzásgátló tabletták a testszag preferenciákat. Száz nõt kértek meg arra, hogy fogamzásgátló szedése elõtt és után jelezzék preferenciájukat hat férfi testszag mintával kapcsolatban, melyeket 97 önkéntes mintából vontak ki. Craig Roberts, a Newcastle Egyetem kutatója, a vizsgálat vezetõje a következõt nyilatkozta: Az eredményeink azt mutatták, hogy a fogamzásgátló tabletta használatát megkezdõ nõk preferenciája azon férfiak felé váltott át, akik genetikailag hasonlók hozzájuk.
A párokban az MHC hasonlóság nemcsak termékenységi problémákhoz vezethet, hanem végül a kapcsolat felbomlását is eredményezheti, miután a nõ leáll a fogamzásgátló szedésével, mivel a testszag preferencia jelentõs szerepet játszik az állandó vonzalom fennmaradásában partnerünkkel.