2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Drága, de hat az allergiaellenes kezelés

Drága, de hat az allergiaellenes kezelés
Immunterápiával az allergia ellen

Külföldön többen kezeltetik allergiájukat immunterápiával, mint Magyarországon. Ennek az az oka, hogy egyes országokban száz százalékos támogatást élvez a kezelés, míg hazánkban a költségeket a betegnek kell állnia, s az éves kiadás hatszámjegyû összeget is kitehet.

Az utóbbi évtizedekben ugrásszerûen megemelkedett az allergiások száma. A magyar lakosság ötöde szenved ettõl a betegségtõl.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az elsõ tünetek leggyakrabban gyermek- vagy fiatal felnõttkorban kezdõdnek, de bármely életszakaszban (akár 60-70 éves korban is) felléphetnek. Az allergia tulajdonképpen egy betegséget okozó túlérzékenység az allergiát elõidézõ anyaggal (allergénnel) való találkozáskor.

Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa szerint a külföldön elérhetõ allergiakezelések szinte mindegyike hozzáférhetõ már Magyarországon, csak az a kérdés, hogy ki mennyire tudja kinyitni a pénztárcáját, vagyis kifizetni a kezelés összegét.

Az allergiakezelések - az immunterápia kivételével - az allergia tüneteit szüntetik meg. Hogy melyik a leghatásosabb, azt minden esetben egyénileg kell meghatározni, hiszen ami az egyik betegnek használ, az a másiknál nem, vagy mellékhatásokat vált ki. A gyógyszeres kezelés mellett alkalmazható még akupunktúra vagy fényterápia.

A jelenleg ismert egyetlen - nem tüneti - kezelés az immunterápia. Az ezt szolgáló készítmények rendelkezésre állnak szájon át szedhetõ cseppek és injekciós formában is.

- A kettõ között lényeges különbség, hogy a szájon át alkalmazott immunterápiát a beteg otthon, saját maga alkalmazza, tehát a gyakori orvoshoz járás elkerülhetõ. A mellékhatások is jóval ritkábbak ebben az esetben. Az injekciós kezelés bizonyos tanulmányok szerint gyorsabban fejti ki hatását. Vannak olyan allergiafajták, amelyeknél csak injekciós kezelés alkalmazható, például a méh és darázsméreg allergia esetében - magyarázta Balogh Katalin.

Magyarországon ma elsõsorban a következõ allergénekkel szemben alkalmaznak immunterápiát: parlagfû és/vagy fekete üröm, fûkeverék, gabonafélék pollenje, háziporatka, rovarméreg (méh, darázs), fák és cserjék pollenje, állati szõrök (kutya, macska).

Az immunterápiás kezelés lényege, hogy az allergiás beteg a panaszt okozó allergén tisztított kivonatát kapja, fokozatosan emelkedõ dózisban. A terápia segítségével a beteg szervezete lépésrõl lépésre hozzászokik az allergiát kiváltó anyaghoz, "megtanulja" azt panaszok nélkül elviselni, állapota javul, tünetei jelentõsen csökkennek, ideális esetben teljesen tünetmentessé válik, akár a gyógyszereit is elhagyhatja, s ezt követõen sem tér vissza az allergiás panasz. Az orvos figyeli a terápia során az immunrendszer állapotát. A különbözõ jelek megmutatják, hogy a szervezet mennyire képes megbirkózni az egyre nagyobb töménységû allergénnel.

- Hány kezelésre van szükség?

- A terápia minimum három évig tart. Szezonális allergiákban általában hathónapos kezelést alkalmazunk, négy hónapot szezon elõtt és két hónapot szezon alatt. A nem szezonális, például poratka vagy állatszõr allergiákban 12 hónapon át kezelünk. Bár a kezelés elején nem minden esetben csökkennek jelentõsen az allergiás tünetek, a javulás a kezelés megkezdését követõ elsõ pollenszezonban már észrevehetõ. Több vizsgálat tanúsítja, hogy az immunterápiával kezelt allergiás betegek esetében jóval ritkábban alakul ki asztma.

- Mennyibe kerül a kezelés?

- Sajnos Magyarországon az egészségbiztosító - az EU tagországok közül talán egyedül - nem támogatja az immunterápiát, kivéve néhány egyedi esetet, így a kezelés teljes költsége a beteget terheli. Külföldön több esetben alkalmazzák az immunterápiát, hiszen jóval olcsóbban hozzájutnak a betegek. Van olyan ország, ahol száz százalékos támogatást élvez az immunterápia - mondta Balogh Katalin.

Móritz Rita