
A diabétesz és a depresszió közti kapcsolatot Sherita Hill Golden, a Johns Hopkins Egyetem baltimore-i orvosképzõ intézetének kutatója tanulmányozta. Munkatársaival 6814 olyan ember egészségügyi adatait elemezték, akik 2000 és 2005 között három vizsgálaton estek át. A tanulmány kezdetén 4847 személy nem volt depressziós. A követéses vizsgálatok során a depresszió tünetei hasonló arányban fordultak elõ ebben a csoportban, mint a nem diabéteszes, vagy kezeletlen 2-es típusú diabétesszel élõ emberek körében. A 2-es típusú cukorbetegséggel kezelt embereknél azonban mintegy kétszer gyakoribb volt e tünetek aránya.
"A diabétesz kézben tartásával együtt járó pszichés stressz a depresszív tünetek erõsödéséhez vezethet" - közli feltételezését Golden csoportja a Journal of the American Medical Association címû szakfolyóirat júniusi számában.
A depressziós tünetekkel élõknél pedig mintegy 30 százalékkal nagyobb valószínûséggel fejlõdött ki diabétesz a követés idõtartama alatt, mint a nem depressziós embereknél.
A depresszió és a diabétesz kialakulása közti összefüggést részben az életmód okozhatja, a megváltozott kalóriabevitel és fizikai aktivitás. Annak megválaszolására, hogy a depresszióval összefüggõ magatartási tényezõk módosítása hozzájárulhat-e a kettes típusú diabétesz megelõzéséhez, még további vizsgálatok szükségesek.
"A kezelõorvosoknak tudatában kellene lenniük, hogy a 2-es típusú diabétesszel kezelt egyéneknél nagyobb a depresszió kockázata" - írja a tanulmány.