2024.03.29. - Auguszta

Szívbetegséget okozhat a depresszió

Washington - Az orvosok régóta tudják, hogy szívroham vagy agyvérzés után gyakran lép fel depresszió, és ez súlyosbíthatja az emberek felépülési esélyeit. A Columbia Egyetem kutatói most új bizonyítékot találtak arra, hogy maga a depresszió okozhat szívbetegséget.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szakemberek 63 ezer nõt - amerikai egészségügyi intézményekben dolgozó ápolókat - kísértek figyelemmel egy hosszú távú, 1992 és 2004 között folyó kutatás során. A kezdetkor a vizsgálat egyetlen alanya sem volt szívbeteg, ám 8 százaléknál súlyos depresszió bizonyítékát találták.

A depressziós nõk esetében több mint kétszerese volt a valószínûsége annak, hogy hirtelen szívhalált szenvednek. Esetükben kisebb mértékben, de nõtt a kockázata a más szívbetegségekbõl eredõ elhalálozásnak is - állapították az amerikai szakemberek, akik az Amerikai Szívgyógyász Társaság lapjában ismertették tanulmányuk eredményeit.

A kutatók meglepõdve tapasztalták, hogy a hirtelen szívhalál sokkal szorosabb kapcsolatban állt az antidepresszánsok szedésével, mint a depressziós tünetekkel, amelyekrõl a nõk beszámoltak. Ez egyszerûen jelenheti azt, hogy azok nõk szenvedtek a legsúlyosabb depresszióban, akik antidepresszánst szedtek - mutatott rá William Whang, a kutatás vezetõje. Hozzátette ugyanakkor, hogy megállapításuk alátámasztásához több kutatás szükséges.

A napjainkban leggyakrabban használt újabb antidepresszánsokról készült kutatások eddig nem mutatták ki a szívritmuszavar kockázatát, sõt egyes tanulmányok az antidepresszánsok védelmi erejét sugallták - jegyezte meg Redford Williams, a Duke Egyetem kutatója.

Ha a gyógyszerek kérdését félretesszük, a mostani tanulmány növekvõ bizonyítékkal szolgál arra, hogy a depresszió maga is egy független kockázati tényezõ a szívbetegségek esetében az olyan klasszikus kockázati tényezõk, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a dohányzás mellett - magyarázta Williams, aki szerint a szakemberek következõ feladata annak tanulmányozása, hogy a depresszió helyes kezelése csökkenti e a szívbetegségek kockázatát.

A mostani kutatás megállapította, hogy minél súlyosabb depressziós tünetekrõl számoltak be a résztvevõk, annál nagyobb volt a valószínûsége annak, hogy hagyományos szívkockázati tényezõk lépjenek fel náluk. Azt is kimutatták, hogy a stresszes állapotok, mint a depresszió olyan fizikai hatásokhoz kapcsolhatók, mint a magasabb nyugalmi pulzus szám.

Az Amerikai Szívgyógyász Társaság már tavaly javasolta, hogy a szívbetegeket rendszeresen vizsgálják meg abból a szempontból is, hogy jelentkezik-e náluk a depresszió, mivel a depressziósak hajlamosak arra, hogy rendszertelenül szedjék gyógyszereiket, otthon üljenek ahelyett, mozognának, vagy arra, hogy rendszertelenül táplálkozzanak.