2024.03.29. - Auguszta

Gyakorlat teszi a doktort

Budapest - Lényegesen jobb a túlélési esélye annak a szívinfarktust elszenvedõ betegnek, akit a rohammentõ olyan kórházi osztályra szállít, ahol gyakorlottak a roham kezelésében. A bíztató eredményeket az amerikai Szívgyógyászati Kollégium folyóirata közölte.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A heveny szívinfarktus súlyos, életveszélyes esemény, de a korszerû betegellátás ennek a túlélési esélyeit is alapvetõen javította. Nemzetközi tapasztalatok bizonyították, hogy ilyen esetben egy, legfeljebb két órán belül megfelelõen fölszerelt szakintézetben - ahol a szívkatéteres laboratórium munkatársai nagy gyakorlattal elvégzik a vizsgálatokat, majd a beszûkült, esetleg elzáródott koszorúérszakaszt kitágítják, megnyitják - a betegek nagy többsége gyorsan gyógyul.

Az is hamar meglátszott, hogy az eredmények ott a legjobbak, ahol sok infarktusos beteget kezelnek, noha számos kisebb kórház is fölszerelte laboratóriumait a szükséges eszközökkel, azzal az eshetõséggel számolva, hogy a közelebb lévõ szívkatéteres részlegre hamarabb beérhet az infarktusos beteg, mint a távolabbi, nagy kórházba.

Vankeepuram Srinivas és munkatársai megvizsgálták a New York államban vezetett szívinfarktus-nyilvántartást. Megfigyelték, hogy az egyes gyógyintézetekbe szívinfarktus miatt bevitt betegek sorsa hogyan alakult, miként javultak, milyen arányban sikerült jó állapotban hazajutniuk.

Az adott területen hét év alatt 7231 betegen végeztek szívroham miatt koszorúér-tágítást. Kiderült, hogy a nagy forgalmú kórházakban a gyakorlott szakorvos által végzett beavatkozások eredményei átlag 60 százalékkal jobbnak bizonyultak, mint azokon a helyeken, ahol ezek a feltételek nem álltak rendelkezésre.

A kevés infarktusos beteggel foglalkozó intézetekben a viszonylag gyakorlatlan orvosok által kezelt betegek halálozási aránya 8,4 százalék volt, de ha a beavatkozást gyakorlott doktor végezte, a halálozás csaknem a felére, 4,8 százalékra csökkent. Ahol a kórház és a szakember egyaránt gyakorlott volt, a halálozás esélye 3,8 százalékra csökkent. Ezeken a helyeken még a gyakorlatlanabb orvos eredményei is jobbnak bizonyultak.

A statisztika bizonyítja, hogy szívinfarktus esetén a beteget rohammentõvel a lehetõ leggyorsabban nagy forgalmú, központi szakintézetbe kell szállítani, ahol a kezelést az ügyeletesek bármilyen napon és napszakban a legjobb eséllyel végezhetik el.